آخرین اخبار

9. آبان 1394 - 8:55   |   کد مطلب: 29194
بارندگی های اخیر در چند روز گذشته در استان کرمانشاه جنبه های مثبت و منفی متعددی داشت.

به گزارش آوای سیدجمال، ب نقل از  شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛   به نقل از خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد، با ورود سامانه بارشی از روز دوشنبه هفته جاری به استان کرمانشاه شاهد بارش‌های بسیار خوبی در اکثر نقاط استان بوده‌ایم که موجب شادی و نشاط مردم کرمانشاه شده است.

 

این بارندگی‌ها علی‌رغم ایجاد سیل در برخی مناطق و به وجود آمدن پاره‌ای مشکلات طراوت و شادابی خاصی را به همراه داشته و موجب احیای برخی از چشمه‌ها و سراب‌های استان شده است.

 

سراب‌ها و تالاب‌های استان که به دلیل خشک‌سالی‌های اخیر با خشکیدگی مواجه بودند با بارش‌های اخیر جانی دوباره گرفته و احیاشده‌اند.

 

دریاچه طاق‌بستان که تابستان امسال و به‌صورت غیرمنتظره‌ای کاملاً خشک شد طی روزهای گذشته و پس از بارش مناسب باران مجدداً احیاشده و آب از چشمه آن سرریز شده است.

 

احیای دریاچه طاق‌بستان که همواره در طول سال بیشترین آمار بازدید در استان کرمانشاه را به خود اختصاص می‌دهد می‌تواند علاوه برجذب گردشگر به جهانی‌شدن طاق‌بستان نیز کمک کند.

 

جانی تازه در کالبد تالاب هشیلان

 

تالاب زیبای هشیلان نیز که در مسیر جاده کرمانشاه به روانسر قرار دارد با بارش‌های اخیر جانی تازه گرفته و در مسیر احیا شدن قرار دارد.

 

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان کرمانشاه در این رابطه گفت: بارش‌های اخیر در سطح استان بسیار مطلوب بوده  و موجب شده برخی از چشمه‌ها و تالاب‌های استان احیا شوند.

 

غلامحسین کاظمی افزود: بارندگی‌های اخیر موجب پرآب شدن سراب هشیلان شده که این سراب آب تالاب را تأمین می‌کند.

 

وی خاطرنشان کرد: امیدوار هستیم با تداوم بارندگی‌ها در روزهای آینده بخش گسترده‌ای از تالاب زنده شده و مجدداً شاهد احیای آن باشیم.

 

خروش چشمه بل در شهرستان پاوه

 

بارندگی‌های اخیر در استان کرمانشاه همچنین طغیان چشمه بل در مرز شهرستان پاوه را به دنبال داشته که این امر بی‌سابقه بوده است.

 

رئیس محیط‌زیست شهرستان پاوه در این خصوصگفت: در پی بارش شدید باران در شهرستان پاوه شاهد خروش آب چشمه بل و هانی کنان بودیم و سطح آب‌های زیرزمینی این شهرستان طی ۲۴ ساعت گذشته افزایش چشمگیری یافته است.

 

محمد اخگر زاده ضمن ابراز خرسندی از جوشش این چشمه، اظهار داشت: بارش‌های مناسب در سطح شهرستان باعث شد که شاهد جوشش چشمه بل از مظهر جدیدش باشیم.

 

امید به زنده شدن سراب نیلوفر

 

سراب نیلوفر نیز از جاذبه‌های مهم گردشگری استان کرمانشاه به شمار می‌رود که متأسفانه امسال و در پی خشک‌سالی‌ها از همان ماه دوم فصل بهار با خشکیدگی کامل مواجه شد.

 

روند خشک‌سالی این سراب از چهار سال پیش آغازشده بود که طی این مدت به‌تدریج چرخه طبیعی حیات در آن از بین رفت و آب سراب کاملاً خشک شد.

 

حال با بارش مناسب باران طی سه روز گذشته در کرمانشاه این سراب نیز در مسیر احیا شدن قرارگرفته و امید می‌رود که در صورت ادامه بارش‌ها بار دیگر شاهد زندگی آبزیان و پرندگان و احیای دوباره نیلوفرانه‌ها در این مکان باشیم.

بر اساس این گزارش، بارندگی در استان کرمانشاه از روز سه‌شنبه آغازشده که طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه از شدت بسیار خوبی برخوردار بوده است.

 

امید است که با تداوم بارندگی‌ها در ادامه سال و مدیریت صحیح مصرف آب دوباره شاهد زنده شدن چشمه‌ها و سراب‌ها در سرزمین سنگ و آب باشیم.

 

روی تاریک بارندگی های اخیر کرمانشاه
 

بارش باران این نعمت الهی که از روز سه شنبه هفته جاری اکثر نقاط استان کرمانشاه را در برگرفته موجی از شادی و نشاط را برای مردم این استان به همراه داشته است.

 

البته در کنار این طراوت و تازگی بارش شدید باران موجب آب گرفتگی معابر و اختلال در رفت و آمد شهروندان و همچنین وارد شدن خسارت به برخی زیرساخت ها شده است.

 

با تداوم بارش ها در ۴۸ ساعت گذشته در اکثر نقاط شهر کرمانشاه شاهد آب گرفتگی معابر بودیم که این مسئله مشکلات زیادی را در رفت و آمد شهروندان کرمانشاهی بوجود آورده بود و البته مردم اکثر شهرستان ها دیروز و امروز با این مشکل مواجه بودند.

 

قطعی شبکه برق ۵ روستای روانسر

 

بارش شدید باران و وقوع رعد و برق در شهرستان روانسر استان کرمانشاه علاوه بر آبگرفتگی معابر موجب قطع برق برخی از روستاهای این شهرستان شد.

 

حسین ویسمرادی فرماندار روانسر  گفت: وقوع رعد و برق در این شهرستان موجب قطعی شبکه های برق ۵ روستا شد.

 

وی افزود: روستاهای کلاه کبود، دولت آباد، کوریان گورا، گراب علیا و بانشله روستاهایی هستند که با قطعی برق مواجه شدند.

 

ویسمرادی خاطر نشان کرد: همچنین به علت شدت بارش ها و جاری شدن سیل به سه واحد مسکونی در سطح شهرستان خساراتی وارد شد.

 

وارد شدن خسارت به منازل مسکونی و زیرساخت های گیلانغرب

 

فرماندار گیلانغرب نیز از وارد شدن خساراتی به زیرساخت های این شهرستان و همچنین جاری شدن سیل در برخی مناطق خبر داد.

 

کرم محمدی افزود: جاری شدن سیل در برخی مناطق شهرستان به چند واحد مسکونی خساراتی وارد کرده و موجب مجروح شدن یک نفر از مردم گیلانغرب شده است.

 

وی همچنین از رانش زمین در نتیجه جاری شدن سیل خبر داد و گفت: به دنبال رانش زمین برخی از جاده های مواصلاتی مسدود شده و خساراتی نیز به زیرساخت های شهرستان وارد شد.

 

محمدی همچنین با اشاره به تلف شدن چندین راس دام در شهرستان به دلیل وقوع سیل، گفت: برآورد خسارات وارد شده به بخش های مختلف در دست بررسی است.

 

وقوع سیل در ۶ روستای استان کرمانشاه

 

همچنین شش روستای استان کرمانشاه نیز در پی بارش های اخیر دچار آب گرفتگی معابر و اماکن مسکونی شده که این روستاها در شهرستان های کرمانشاه، سرپلذهاب، گیلانغرب، اسلام آباد غرب و بخش های ماهیدشت و سرفیروز آباد واقع شده اند.

 

ریزش کوه در سه نقطه از استان کرمانشاه نیز موجب شد که مشکلاتی در تردد و عبور و مرور وسایل نقلیه بوجود بیاید.

 

ریزش کوه در مناطق سومار، کنگاور و جاده حمیل به استان ایلام رخ داد که خوشبختانه تلفات جانی در پی نداشت و با تلاش های صورت گرفته این نقاط بازگشایی شد.

 

تصاویر زیر بخشی از آبگرفتگی و سیل در شهرهای استان کرمانشاه است.

 

برای دیدن فیلم بر روی این لینک(+) کلیک کنید.

 

کنگاور

 

 

 

 

سرپلذهاب

 

 

 

 

سنقر و کلیایی

 

 

 

 

پاوه

 

 

 

هرسین

 

 

 

جوانرود

 

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نقشه ماهواره ای اسدآباد
پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد
بانک ملت
https://telegram.me/Avaseyedjamal