آخرین اخبار

15. مهر 1396 - 23:15   |   کد مطلب: 30664
معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان گفت: از جمعیت یک‌میلیون و 730 هزار نفر استان همدان تعداد 630 هزار نفر معادل 37 درصد در روستاها زندگی می‌کنند که این میزان در سطح کشور 26 درصد است.

به گزارش خبرنگار آوای سیدجمال؛ تقویم را که ورق بزنی، یک روز به نام روستا نامگذاری شده است، روزی که تداعی سادگی، صفا و صمیمیت است؛ اگرچه این روزها در حال رخت بستن است اما در برخی از روستا هنوز آن شور و صفا هست.

 

یکی از دلایلی که دیگر شاید آن همدلی و باهم نشستن و برخاستن‌ها در روستا گم‌شده، مشکلات اهالی روستاست که گرفتار آن شده‌اند و شاید همین گرفتاری‌ها موجب شده تا باروبندیل ببندند و از سکوت و آرامش در روستا به هیاهوی شهرها مهاجرت کنند.

 

البته دلایل زیادی بری مهاجرت هست که یکی از دلایل اصلی و مهم مهاجرت مردم روستا به شهر نبود امکانات مناسب و عدم بهسازی روستاهاست.

 

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در زمینه بهسازی و طرح هادی روستایی چند سالی است که گام‌های خوبی را برداشته  که ر زمینه با معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان به گفت‌وگو نشستیم.

 

محمود امیری اظهار کرد: توجه به روستاها در قالب مفهوم توسعه روستایی باید به مفهوم کامل آن برسیم، یعنی در قالب فرهنگی، اجتماعی، کالبدی و فیزیکی که می‌توان گفت که کالبدی و فیزیکی یک بعد توسعه است  و اگر ما به هرکدام از آن‌ها توجه کنیم و از دیگر غافل شویم، توسعه اتفاق نمی‌افتد.

 

ورود بنیاد مسکن به مباحث فیزیکی و کالبدی روستاها

وی گفت: بنیاد مسکن عمدتاً" به بحث کالبد و فیزیکی توجه کرده است، اما این کالبد و توجه به روستاها تأثیرات اقتصادی و اجتماعی خود را بر جای گذاشته است؛ به‌طوری‌که ما وقتی ورد بهسازی روستایی می‌شویم، صرفاً بعد کالبدی آن نیست بلکه وقتی بسترساز توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی روستا می‌شود و درنتیجه نگهداری و پایداری روستاها به‌واسطه طرح بهسازی بالاتر می‌رود.

 

معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان اذعان داشت: هرچند در طرح هادی روستاها به‌عنوان سند توسعه روستاها پیشنهادت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هم دیده‌شده؛ به‌طوری‌که در روستاها دستگاه‌های مختلف در حال فعالیت هستند و اگر یک برنامه‌ریزی واحدی صورت نگیرد ما شاهد موازی نگری و بخشی نگری مواجه می‌شویم که این‌ها از آسیب‌های توسعه روستایی هستند.

 

وی با بیان اینکه بعد از انقلاب توجه زیادی به بحث روستاها شد، گفت: با توجه به رشد فزاینده شهرنشینی که صورت گرفت و شهرها ازیک‌طرف نتوانستند پاسخگوی اشتغال و جمعیت واردشده باشند و از طرف دیگر رها شدن اراضی کشاورزی و آسیب دیدن اقتصاد ملی مجموعاً" باعث شد که یک دوره سریع و با رشد بالا مهاجرت به شهرها را داشته باشیم.

 

امیری گفت: از جمعیت یک‌میلیون و 730 هزار نفر استان همدان تعداد 630 هزار نفر معادل 37 درصد در روستاها زندگی می‌کنند که این میزان در سطح کشور 26 درصد است؛ بنابراین این میزان جمعیت خود یک ظرفیت است.

 

جمعیت روستایی استان همدان یک ظرفیت است

وی بابیان اینکه باید برای 37 درصد از جمعیتی که در روستاها ساکن هستند، برنامه‌ریزی کرد و امکانات مهیا کرد، افزود: این جمعیت به نسبت جمعیت شهرها از باید ازلحاظ مختلف فرهنگی، عمرانی و آبادانی، آموزشی  اقتصادی باید از همه امکانات بهره‌مند شوند.

 

این مقام مسئول بابیان اینکه بر اساس اعلام بانک مرکزی در سال 95 میزان 6 هزار و 650 میلیارد ریال تولید ناخالص کشور ما بوده و بر اساس موسسه توسعه روستایی جهاد کشاورزی 32 درصد این تولیدات ناخالص ملی مربوط به تولیدات کشاورزی بوده است ، گفت: یعنی 20 میلیون و 700 هزار جمعیت روستایی کشور ما هر فردی از روستا مهاجرت می‌کند، 10 میلیون تومان در سال ضرر به تولید کشور وارد می‌کند چه‌بسا در سال‌های بعد به خاطر رها شدن اراضی کشاورزی این میزان به‌صورت تصاعدی بالاتر می‌رود و این‌یک مسئله مهم در بحث مهاجرت‌ها به‌عنوان یک چالش مطرح است که باید زمینه را برای ماندگاری روستائیان در روستاها فراهم کنیم.

 

وی بابیان اینکه ما برای  هزار و 31 روستای استان دارای تهیه طرح هادی است، گفت: در زمینه اجرای شروع طرح هادی در استان 71 درصد یعنی روستا را شروع کرده‌ایم که این میزان در مقایسه با کشور 42 درصد را نشان می‌دهد.

 

42 درصد مسکن روستایی استان مقاوم سازی شده

امیری گفت: بعد از انقلاب اسلامی در موضوع اصلاحات اراضی در سطح روستاها اختلافاتی بود که روستاها به دلیل نداشتن تثبیت مالکیت‌ها خالی از سکنه می‌شد که  بنیاد مسکن از برنامه دوم توسعه موضوع صدور سند مالکیت را آغاز کرد و تاکنون از 175 هزار مسکن روستایی استان 142 هزار سند صادر شده است.

 

وی همچنین افزود: در بحث مقاوم‌سازی مسکن‌های روستایی 72 هزار واحد مقاوم‌سازی شده است، یعنی 42 درصد مسکن‌ها امروز مقاوم‌سازی شده‌اند که این میزان در سطح کشور 32 درصد است.

 

انتهای پیام/ن

دیدگاه شما

نقشه ماهواره ای اسدآباد
پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد