آخرین اخبار

1. آبان 1396 - 14:38   |   کد مطلب: 30890
رئیس فوریت‌های پزشکی اسدآباد با بیان اینکه در سال 93 بیشترین حجم جمعیت زوار حسینی به اربعین را داشتیم و مسئولان غافلگیر شدند، گفت: این درحالی است که با تمهیدات و فرهنگسازی‌ها در ایام اربعین سال 95 تعداد فوتی‌ها در تصادفات به دو مورد رسید.

به گزارش خبرنگار آوای سیدجمال؛ تا اربعین حسینی راهی نمانده و یکی یکی زوار حسینی با دلدادگی در راه سیدالشهدا گام در مسیر کربلا نهاده‌اند تا در پیاده‌روی باشکوه و عظیم آن شرکت کنند؛ به طوری که هرکسی به گونه خود را به بارگاه پراز عشق و دلدادگی او می‌رساند، یکی سواره و یکی پیاده؛

 

زوار حسینی برای رساندن خود به پیاده‌روی باشکوه اربعین در کربلا مسیرهای متفاوتی را انتخاب می‌کنند که یکی از مسیرهای عبوری دیار سید جمال‌الدین اسدآبادی بزرگمرد تاریخ ایران است؛

 

این شهر سال‌هاست که قدمگاه عبوری زوار حسینی به صورت پیاده و سواره از مناطق مختلف کشور به سمت کربلا است؛ به همین دلیل از ضرورت خاص و مهمی برخوردار است.

در مسیر اسدآباد تا کربلا گردنه پر پیچ و خم و البته بزرگراهی وجود دارد که به لحاظ عبور و مرور وسایل نقلیه زیاد در این مسیر تصادفاتی را شاهد هستیم که بعضا" فوتی زیادی هم به همراه داشته موجب تلخ شدن سفر معنوی زوار حسینی شده است.

 

بعد از رخ داد حادثه تصادفی شاید اولین کسانی که در محل حادثه حاضر می‌شوند، نیروهای فعال فوریت‌های پزشکی است که در آستانه اربعین حسینی گفت‌وگویی را با رئیس این مرکز در شهرستان داشتیم تا از وضعیت تصادفات در سال‌های گذشته تاکنون جویا شویم.

 

*ارائه خدمات فوریت پزشکی 10 روز قبل و 10 روز بعداز اربعین

مهدی بسطامی با شرح وظایف فوریت‌های پزشکی، اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی اسدآباد متولی کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین شهرستان است که یک سری پیش‌بینی، تمهیدات و آمادگی برای ده روز قبل از اربعین و ده روز بعداز آن درنظر گرفته شده است.

وی آماده باش کلیه پرسنل بخش‌های درمانی و پیش بیمارستانی را از پیش‌بینی‌های دانشگاه علوم پزشکی خواند و گفت: در این زمینه لغو همه مرخصی پرسنل فوریت‌ها در دستور کار قرار گرفت تا در ارائه خدمات به صورت 24 ساعته به زوار حسینی انجام بگیرد.

 

رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی شهرستان اسدآباد از استقرار عوامل عملیاتی فوریت‌های پزشکی در کنار ایستگاه‌های صلواتی مسیر زوار حسینی خبر داد و گفت: این عوامل به صورت 24 ساعته در کنار ایستگاه‌ها خدماتی مانند توزیع داوریی، فشارخون و قندخون را ارائه می‌دهند.

 

*نظارت بر توزیع غذای نذری ایستگاه صلواتی در ایام اربعین

 

وی با بیان اینکه معاونت  بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هم تهمیداتی را برای فعالیت فوریت‌ها در نظر گرفته است، گفت: در این زمینه تیم‌های بهداشتی ویژه ای در این ایام تشکیل می‌شود که فعالیت نظارت بر توزیع غذای نذری در ایستگاه‌های صلواتی برعهده دارد.

 

بسطامی ادامه داد: تیم بهداشت مبارزه با بیمارها یک سری بازدیدها از محل اسکان زوار حسینی و ایستگاه صلواتی را برعهده دارند.

وی افزود: توسط تیم دیگر از عوامل بهداشتی بروشورهای تبلیغاتی و بنرهای آموزشی در راستا آشنایی زوار با بیماری‌ها و مبارزه و پیشگیری از آن در دستور کار خواهد گرفت.

 

*فعالیت 32 نیروی فوریت پزشکی در ایام اربعین

 

رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی شهرستان اسدآباد با بیان اینکه 32 نیرو در مرکز فوریت‌های پزشکی شهرستان اسدآباد به صورت شفیتی خدمت‌رسانی می‌کنند، افزود: در حال حاضر ما پنج آمبولانس فعال در این مرکز داریم که دو دستگاه در سطح شهر و سه دستگاه در جاده‌ها مستقر هستند.

 

وی ادامه داد: درایام همی مانند ایام اربعین تعداد دستگاهای آمبولانس از 5 مورد به 7 مورد افزایش می‌یابد که این دستگاه‌ها به صورت پیشتیبان هستند و برای تأمین این نیروها فراخون می‌دهیم و آن‌ها را فعال می‌کنیم.

 

بسطامی یادآور شد: همه نیروها در مراکز فوریت‌های پزشکی دارای تخصص در مقطع کاردانی و یا کارشناسی پیراپزشکی هستند.

 

*با پیش‌بینی و تمهیدات دستگاه‌های امدادی کاهش فوتی در تصادف را داشتیم

 

وی گفت: در ایام اربعین به دلیل حجم کاری بالا و در صورت نیاز از اتوبوس آمبولانس و یا امداد هوایی استان در کمترین زمان ممکن استفاده خواهد شد.

رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی شهرستان اسدآباد با بیان اینکه در سال 93 برای اولین بار بود که در اربعین حجم بالایی از جمعیت زوار از شهرستان اسدآباد به کربلا می‌رفتند، افزود: در آن سال دستگاه‌های جرایی غافلگیر شده بودند و به دلیل عدم پیش‌بینی‌ها تلفات تصادفات بالا بود به طوری که در آن سال تصادفات 11 فوتی را برجای گذاشت.

 

وی افزود: باتوجه به پیش‌بینی‌ها و تمهیداتی که توسط دستگاه‌های اجرایی امدادی اندیشیده شد، در سال‌ 94 تعداد تصادفات 31 مورد بوده که 44 نفر مصدوم بدون فوتی را داشته است اما در سال 95 نیز 26 مورد تصادف با آمار 31 مصدوم و دو مورد فوتی همراه بوده است.

 

*تلخ ترین حوادث در سال 93 بود که با 48 مورد تصادف 104 مصدوم و 11 فوتی از خاطرمان نمی‌رود

 

بسطامی با بیان اینکه در سال 95 محور اسدآباد در ایام اربعین تنها دو نفر فوتی داشت، گفت: این درحالی است که در سال 93 با 48 مورد تصادفات 104 مصدوم و 11 نفر فوتی در این مسیر داشتیم.

 

وی یادآور شد: البته یکی از دلایل دیگر تصادفات در سال 93 می‌تواند بروز سرما و بارش برف و باران باشد چرا که ایام اربعین همزمان با فصل سرمای بیشتری بود.

 

رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی شهرستان اسدآباد با تأکید بر فرهنگسازی در زمینه اطلاع‌رسانی و هشدارهای لازم در زمینه ترافیکی، گفت: رسانه در زمینه اطلاع‌رسانی در کنار تشویق افراد به حضور در پیاده روی اربعین میتواند در پرداختن به توصیه‌های پلیسی و پزشکی می‌تواند نقش مهمی در ایفا کند.

*توفیق نوکری نوکران اباعبدالله(ع) توفیق کمی نیست

 

وی در بخش پایانی سخنانش به حسرت و آرزوی خود به عنوان زوار حسین بودن اشاره کرد و گفت: یکی از حسرت‌های ما به واسطه شغلی که داریم و موظفیم در شهر مانده و خدمات ارائه دهیم، این است که نمی‌توانیم در این ایام که همه با شور و شوق از سراسر دنیا برای حضور در پیاده روی کربلا در اربعین مشرف می‌شوند، با آنان همگام شویم.

 

بسطامی ادامه داد: چیزی که این حسرت ما را آرام می‌کند و به واسطه این قضیه به خود دلداری می‌دهیم، این است توفیقی پیدا کرده ایم که کم نظیر است و نمی‌توان با چیزی مقایسه کرد و آن نوکری برای نوکران حضرت اباعبدالله(ع) را داریم.

 

وی با بیان اینکه توفیق نوکری نوکران اباعبدالله(ع) توفیق کمی نیست و سخت است که این موضوع را وصف کرد، افزود: اگرچه نمی‌توانیم در مسیر زیارت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در کربلا گام برداریم، اما همین که فرصتی فراهم است تا در خدمت زائران باشیم، خود نوعی نقطه امید برای ماست و امیدواریم که صاحبش از ما قبول بفرماید.

 

انتهای پیام/ن

 

دیدگاه شما

نقشه ماهواره ای اسدآباد
پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد