آخرین اخبار

4. آذر 1396 - 8:15   |   کد مطلب: 31341
گفتگو با جوانی که به همت بسیج سازندگی کارآفرین شد/
اقتصاد مقاومتی که با کشت طلای سرخ به ثمر نشست
محصول زعفران یکی از کشت‌های کم آب‌بر است که یک کارآفرین جوان در روستای گنبله با تشویق و حضور در کلاس‌های ترویجی و آموزشی در زمینه کشت این محصول اقدام کرده که در این زمینه گزارشی تهیه شده است.

به گزارش خبرنگار آوای سیدجمال؛  چند سالی است که مقام معظم رهبری در بیانات خود به موضوع "اقتصاد مقاومتی" می‌پردازند و نسبت به تحقق آن هم مردم و هم مسئولان ملزم دانسته و تأکید فراوان دارند.

 

اینکه مسئولان چقدر در تحقق این شعار موفق عمل کرده‌اند، نیاز به بررسی بیشتر دارد و در این گزارش نمی‌گنجد اما تحقق این امر را توسط دختری روستازاده که علاقه خاصی به کشاورزی دارد، پرداخته‌ایم.

 

کارآفرینی جوانی که با دریافت تسهیلات اقتصاد مقاومتی از سوی بسیج سازندگی موفق به کشت محصول زعفران شده و در طی سه سال فعالیت در این بخش توانسته است کشت این محصول را از 100متر به بیش از 3 هزار متر افزایش دهد.

در این زمینه با خانم پرستو زارعی و خانم منیژه عقیقی کارشناس باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان اسدآباد همراه شدیم تا از نزدیک شاهد فعالیتش در کشت و برداشت محصولشان باشیم.

 

پرستو زارعی نقش پدرش را در موفقیت خود نقشی مهم و مشوق اصلی در پرداختن به امور کشاورزی می‌داند و می‌گوید: از کودکی علاقه خاصی به کشاورزی داشتم و همراه پدرم بر سر زمین حاضر می‌شدم.

 

او که 29 سال بیشتر ندارد، می‌گوید: سه سالی است که در بخشی از اراضی کشاورزی پدرم کشت زعفران را انجام می‌دهم و البته این امر در کنار کشت محصولاتی دیگر مانند کلزا است و سال اول تنها در 100 متر به صورت آزمایشی انجام دادم.

این کارآفرین جوان روستای گنبله گفت: بنده چندان اطلاعاتی در کشت محصول زعفران نداشتم و با راهنمایی خانم عقیقی کارشناس جهاد کشاورزی و حضور در کلاس‌های ترویجی و آموزشی میل و رغبتم به کشت این محصول بیشتر شد و موفق به کشت آن شدم.

 

وی گفت: در حال حاضر حدود سه هزار متر از زمین‌های پدرم را به کشت زعفران اختصاص داده‌ام و با استفاده از آبیاری قطره‌ای توانسته‌ام تولید خوبی را داشته باشم.

 

خانم زارعی از علایقش از کودکی تاکنون می‌گوید که چگونه در کنار پدر به فعالیت امور کشاورزی می‌پرداخته و همیشه دوست داشته سوار بر تراکتور هم شود.

وی با بیان اینکه از سوی بسیج سازندگی تسهیلاتی را جهت کشت زعفران دریافت کرده است، گفت: متأسفانه این وام با سود بالاست و در دو سال اول و دوم که تولیدمان کم بود، نتوانستیم از خود محصول اقساط را پرداخت کنیم و برای پرداخت آن با مشکل مواجه بودیم.

 

این کشاورز جوان ادامه داد: اگر پرداخت تسهیلات با سود کم باشد، قطعا" به کشاورز کمک می‌کند که کشت این محصول توسعه دهد.

 

وی خاطر نشان کرد: در سومین سال برداشت قرار دارد و برای برداشت آن نیروی بیشتری را به کارگیری کرده است و البته اگر دولت تسهیلاتی را یا سود کم پرداخت کند می‌تواند در زمینه بسته بندی و صادرات آن هم قدم‌هایی را بردارد.

 

پدر این کارآفرین جوان هم که در کشت این محصول دخترش را کمک می‌کند، گفت: امر کشاورزی برای توسعه و حتی کشت هر محصولی نیاز به حمایت دولت دارد که متاسفانه کوتاهی‌هایی در این زمینه می‌شود.

آقای زارعی ادامه داد: برای فروش محصول به صورت مستقیم و بدون حمایت دولت اقدام می‌کنیم و این محصول را در شهرهای تربت حیدریه و کاشمر به فروش می‌رسانیم.

 

وی گفت: اگر راندمان تولید در این منطقه افزایش یابد به استان‌های دیگر هم نیازی نیست و می‌توانیم آن را به خارج از کشور هم صادر کنیم. 

 

آقای زارعی افزود: پیش بینی می‌کنیم که حدود دو کیلو ازاین زمین محصول زعفران برداشت کنیم.

 

خانم منیژه عقیقی کارشناس باغبانی جهاد کشاورزی اسدآباد هم در این هفته با بیان اینکه کشت زعفران را به صورت آزمایشی و با آموزش زنان در روستای گنبله در سال 94 آغاز کردیم، اظهار کرد: کشت این محصول  در زمینی به مساحت 100 متر آزمایش شد و وقتی تولید آن در اراضی این منطقه جواب داد، سعی در تشویق کشاورزان به کشت این محصول گرفتیم.

وی با بیان اینکه زعفران محصولی کم آب بر است و به میزان 3  هزار متر مکعب آب مصرف می‌کند، افزود: این محصول در طی دو ماه در اواخر شهریور کشت و در آبان برداشت می‌شود.

 

این کارشناس باغبانی گفت: ممکن است زعفران در سال اول و دوم کشت به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نباشد اما چون یک بار در سال کشت و 7 سال از آن برداشت می‌شود یک محصول پردرآمد خواهد بود.

 

وی تأکید کرد: این محصول در سال پنجم برداشت آن پیازچه‌های را در اطراف خود دارد که وقتی آنها تبدیل به پیاز شوند، می‌توان با فروش آن منابع درآمدی خوبی داشت.

 

خانم عقیقی با بیان اینکه درحال حاضر ده کشاورز در زمینه کشت زعفران فعالیت دارند، افزود: هم اکنون سطح زیر کشت این محصول در این شهرستان از هزار متر تا 1.7 دهم هکتارکه در مجموع 4.2 دهم  هکتار است که براساس برآوردی که داشتیم 4 کیلو از ابن اراضی برداشت می‌شود. 

وی با بیان اینکه دولت در راستای حمایت و تشویق  کشاورزان با امر کشت زعفران اجرای طرح توسعه اشتغال و فراگیر روستایی را در دستور کار قرار داده است، افزود: متقاضیان کشت محصول زعفران می‌توانند با دریافت تسهیلات کم بهره با سود 6و 8 درصد اقدام کنند.

 

این کارشناس افزود: در این طرح برای باز پرداخت تسهیلات مدت دوره تنفس هم دارد که این امر به منظور کمک به کشاورزان است.

 

وی با بیان اینکه در اکثر روستاها کلاس‌های ترویجی آموزشی در زمینه کشت محصول زعفران برگزار کرده است، تصریح کرد: حدود 150 نفر در مدیریت و و 30 نفر در کلاس‌ها شرکت داشتند.

 

انتهای پیام/ن

 

دیدگاه شما

نقشه ماهواره ای اسدآباد
پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد