پربیننده ها

آخرین اخبار

15. بهمن 1397 - 13:12   |   کد مطلب: 32002
مروری بر تغییرات تاریخی گردنه اسدآباد
قبل از انقلاب "غارت" بعد از انقلاب "زیارت"
گردنه اسدآباد یکی از گذرگاه‌های مهم غرب کشور که در جنگ جهانی اول شاهد عبور انگلیسی‌ها، روس‌ها و عثمانی‌ها بوده، امروز بعد از 4 دهه از انقلاب شاهد عبور هزاران زائران حسینی به سمت سرزمین عشق است.

به گزارش آوای سیدجمال، به نقل از نافع، گردنه اسدآباد یکی از گردنه‌های مهم و مواصلاتی  استان همدان و غرب کشور بوده که سرگذشت پر فراز و نشیب‌های تاریخی این گردنه مانند پیچ و خم‌های خودش بسیار است.

این گردنه همدان را به کرمانشاه و منطقه غرب کشور متصل کرده از این رو در طول تاریخ یک موقعیت خاص محسوب می‌شده است.

 

گردنه اسدآباد با طول بیش از 17 کیلومتر بین دو کوه کرکس و آلمابلاغ و در ارتفاع حدود 2 هزار و 500 متری در نزدیکی کوه قراول‌خانه قرار گرفته است.

 

در آغاز جنگ جهاني اول در سال 1914 م (1293 ه .ش) در اروپا که شعله‏های آن آتش ایران را هم فراگرفته بود، بيگانگان به خاك ايران تجاوز کرده و مناطقي از آن را اشغال کردند که اسدآباد هم یکی از این مناطق اشغالی بود.

 

عثمانی‌ها بعد از شکست در منطقه آوج، در اسدآباد سنگر گرفته و آنان از مسیر گردنه وارد این منطقه شده بودند و عده‌ای از نظامیان روس هم از گردنه سرازیر شده و در سینه مصلایی اسدآباد موضع می‌گیرند.

 

به هر حال دی ماه 1295ه.ش لشکر روس از عثمانی‌ها، شکست سختی خورده و عقب‌نشینی می‌کنند، حال نوبت عثمانی‌ها بود، آنها برای عبور از گردنه اسدآباد، روزی بیش از 300 کارگر را بدون مزد و اجرت برای پاک کردن برف گردنه به بیگاری می‌گرفتند.

 

در ادامه جنگ جهانی اول انگلیسی‌ها با عده‌ای از هندی‌ها که اسیر آنها بودند از کنگاور وارد اسدآباد و همدان می‌شوند و مصیبت‌هایی را بار می‌آورند که هرگز از ذهن نسل‌های گذشته فراموش نشد و نسل‌های آینده نیز فراموش نخواهند کرد.  

 

سربازان متجاوز و زورگوی انگلیسی، در مدتی که در اسدآباد بودند، همانند روسی‌ها و عثمانی‌ها جز قحطی، ظلم، ستم  و تجاوز به این شهر کار دیگر نکردند، از ظلم‌های نوشته شده در تاریخ می‌توان به گماردن هندیان در مظهر قنات اسدآباد(آب آشامیدنی اهالی منحصر به همین قنات بود) اشاره کرد که نمی‌گذاشت اهالی از آب آن قنات استفاده کنند و وقتی یک نفر که قصد پر کردن کوزه از مظهر قنات را داشت، به ضرب گلوله از پای در می‌آمد.

 

این قوم مهاجم با تمام مشکلاتی که بی‌دلیل برای مردم ایران درست کرده بودند، هنگام خروج از اسدآباد(1297ه.ش)، هر آنچه را نمی‌توانستند ببرند، آتش زده و  از بین بردند حتی حلب‌های خالی بنزین و نفت را زیر خاک مخفی می‌کردند که مبادا دست ایرانیان بیافتد و سود ناچیزی از آن نصیبشان شود.

 

در واقع جنگ جهانی اول و عبور عثمانی‌ها، روس‌ها و انگلیسی‌ها از گردنه اسدآباد و این شهر جز ویرانی هیچ چیز نداشت و این بی‌توجهی به این گردنه مهم و حساس تا پیروزی انقلاب وجود داشت اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تغییر و تحولی در گردنه اسدآباد رخ  داد.

بعد از پیروزی انقلاب و البته طی چند سال اخیر، گردنه به دلیل تردد بسیار زیاد از این مسیر که گذرگاه اصلی به سمت غرب و به خصوص کربلا است، تعریض شده و کوه‌های اطراف آن جنگلکاری شده است.

 

همچنین تمهیداتی مانند نصب چراغ‌های روشنایی، پایگاه امداد جاده‌ای، راهدارخانه، مسجد، سالن غذاخوری برای خدمت‌رسانی به مسافران احداث شده است، همچنین به همت میراث فرهنگی کمپینگی برای برپایی چادر مسافران در میانه گردنه احداث شده است.

 

اگرچه این گردنه پر پیچ و خم شاهد تصادفات تلخ بوده اما لحظه عبور زایران حسینی به خصوص از سال 93 به بعد از شیرین‌ترین خاطراتی است که این گردنه به چشم دیده است.

هر ساله با نزدیک شدن به عاشورا و اربعین حسینی دسته دسته زائر حسینی پیاده و سواره از گردنه‌ای که روزی محل عبور و مرور بیگانگان بوده به سمت شهر عشق حرکت می‌کنند.

---------------------------
 لیلا نظری فرهودی
----------------------------
انتهای پیام/

دیدگاه شما

نقشه ماهواره ای اسدآباد
پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد
بانک ملت
https://telegram.me/Avaseyedjamal