آخرین اخبار

21. اسفند 1396 - 0:40   |   کد مطلب: 32825
مردم اسدآباد از دل‌نگرانی‌های چهارشنبه‌سوری می‌گویند:
سور چهارشنبه آخر سال را نسوزانیم
روزهای پر از التهاب منتهی به چهارشنبه‌ آخر سال در پیش است و مردم اسدآباد هم پر از استرس و نگرانی که سور شادی چهارشنبه‌سوری امسال به چهارشنبه‌سوزی تبدیل نشود.

به گزارش خبرنگار آوای سیدجمال؛ روزهای پایانی سال در حال سپری شدن است و تا آغاز سالی نو چند روزی باقی نمانده است؛ اما دلهره عجیبی برای روز منتهی به پایان سال داریم که پر از استرس و هیاهوست؛

 

چهارشنبه‌شب آخر سال نامش آشناست، به نام چهارشنبه‌سوری معروف است اما آیا در طی چند سال اخیر سوری در آن بوده؟ برای پاسخ به این سؤال به چند کلیپ و تصاویری دلخراش از سال گذشته که بنگریم می‌بینیم برای بسیاری از افراد حادثه‌دیده سور و شادی نداشته است؛

*این روز را چهارشنبه‌سوری بخوانیم یا چهارشنبه سوزی؟

با آمدن چهارشنبه آخر سال تپش قلب پدران و مادران زیاد شده و پدربزرگ و مادربزرگ‌ها می‌گوید که چهارشنبه‌سوری دیگر مانند گذشته‌ها شاد نیست؛ چراکه برخی با ندانم‌کاری‌هایشان موجب می‌شوند که پدران و مادران آخرین روزهای سال را راهروهای بیمارستان قدم بزنند.

 

نمی‌دانیم که این روزهای پر از التهاب منتهی به چهارشنبه‌شب آخر سال را چهارشنبه‌سوری بخوانیم یا چهارشنبه سوزی؟

 

*آیا خبری از زردی من از تو، سرخی تو از من هست؟

در بحث  گفتگویی با قدیمی‌ها می‌بینیم  که آنان از گذشته با آه کشیدن یاد می‌کنند و میگویند که قدیم‌ها چند تا چوب آتش می‌زدیم و می‌گفتیم «زردی من از تو، سرخی تو از من» ؛ به همین سادگی و دل‌خوشی اما حالا نه آن زردی ما مانده نه سرخی آتش.

حوادث چند سال اخیر را که مرور می‌کنیم می‌بینیم برخی تنها بهار‌شان را لباس اندوه پشیمانی پوشانده‌اند و ای کاش که حوادث سال گذشته درس عبرتی باشد برای همگان و دیگر شاهد حادثه دلخراشی نباشیم.

 

اما به میان مردم حاضر شدیم تا نظر آنان برای برنامه چهارشنبه آخر سال جویا شویم؛

 

*دیدو بازدید را جایگزین خطرات چهارشنبه سوری میکنیم

یکی از فرهنگیانی که سن و سالش کم است و هنوز شور و شوق جوانی در او زنده است، در خصوص چهارشنبه آخر سال اعتقاد دارد نباید در این شب از خانه بیرون رفت؛ و می‌گوید: شب چهارشنبه‌سوری در خانه می‌مانم و به‌هیچ‌وجه بیرون نمی‌روم.

 

یونس وصالی ادامه می‌دهد که در این شب باید سراغ کارهای دیگری همچون دیدوبازدید رفت و با جمع شدن خانواده‌ها دورهم خوش گذراند.

 

*چهارشنبه‌سوری میدان جنگ می‌شود به صلاح نیست در خیابان و کوچه باشیم

او چهارشنبه‌سوری را یکی از آداب رسوم قدیم می‌داند و می‌گوید: درگذشته این برنامه با کمترین خطر انجام می‌شده است اما متأسفانه هم‌اکنون به میدان جنگ تبدیل‌شده و محل تخلیه هیجانات نوجوانان و جوانان و هر کس جانش برایش اهمیت دارد باید در خانه بماند.

ناصر بهمن زاده هم یکی از مداحان خوش‌ذوق و جوانی است که در خصوص چهارشنبه آخر سال و جشن این شب، می‌گوید: با توجه به اینکه مراسم چهارشنبه‌سوری همه‌ساله در حقیقت در اواخر شب سه‌شنبه برگزار می‌شود و روز سه‌شنبه به‌نوعی روز انتظار است و اگر برای این شب احترام خاصی قائل باشیم، آن را به‌صورت ویژه می‌گذرانیم و صله‌رحم به‌جا می‌آوریم و در جشن‌های خانوادگی و گرم مخصوص این شب شرکت می‌کنیم.

 

*خندیدن لذتبخش است اما نه به قیمت جان انسان

او گفت: در این شب ما نیز در کنار خانواده با روشن کردن یک آتش کوچک لحظات شیرینی رو رقم می‌زنیم.

 

این شهروند اسدآبادی گفت: خندیدن لذت‌بخش است اما عده‌ای با آزار دیگران، خطرات جانی را می‌سازند و حتی به مرگ منتهی می‌شود.

 

یکی از رؤسای ادارات که دارای دو فرزند است، می‌گوید: هیچ برنامه‌ای برای چهارشنبه‌سوری ندارند و اگر  محل‌های امن از سوی مسئولان اعلام شود، در آنجا حاضر و چهارشنبه آخر سال را جشن خواهند گرفت.

 

*محلی را مسئولان برای چهارشنبه‌سوری اعلام کنند

اکبری امنیت و سلامت خانواده‌اش را واجب‌تر از جشن خطرآفرین می‌داند و به دیگران نیز توصیه می‌کند که در این شب بیشتر مراقبت کنند.

 

یکی از فرهنگیان ورزشکار نیز در خصوص چهارشنبه‌سوری گفت: چهارشنبه‌سوری به‌عنوان یکی از رسم و رسوم قدیمی مردم ایران‌زمین به‌حساب می‌آید که معمولاً در آخرین چهارشنبه‌شب هفته سال اتفاق می‌افتد و مردم معمولاً درگذشته با آتش روشن کردن و پریدن از روی آتش یک سری باورهای قدیمی یا درست یا غلط اجرا می‌کردند؛ اما به نظر من چهارشنبه‌سوری یک رسم انکارناپذیری برای ایرانی‌ها بشمار می‌رود و نمی‌شود این شب را از برنامه‌ی ایرانی‌ها حذف کرد.

 

* چهارشنبه‌سوری یک رسم انکارناپذیری برای ایرانی‌ها بشمار می‌رود

یوسف ولی‌زاده ادامه داد: با توجه به پیشرفت امکانات و اختراع و تولید وسایل آتش‌زا و ترقه‌های خطرناک و پرهزینه این رسم کم‌کم به حاشیه می‌رود و دردسرهای زیادی ازجمله مزاحمت برای همشهریان و همسایه‌ها به وجود می‌آید که خروجی آن نارضایتی‌های به همراه دارد.

 

وی گفت: علاوه بر این نارضایتی‌ها متأسفانه هرساله با برگزاری ناصحیح این جشن شاهد آسیب‌های بدنی ازجمله سوختگی‌های بدنی ، آسیب‌های چشمی ، شنوایی و قطع عضو هستیم که به نظر من این ریشه در عدم آموزش صحیح و توجیه مردم خصوصاً جوانان و کودکان ، واردات بی‌رویه مواد منفجره از کشورهای دیگر خصوصاً چین و پخش در شهرهای مختلف و درنهایت توزیع در بین اقشار مختلف در بردارد .

 

*دشمن در کمین است تا چهارشنبه‌سوری بیشتر تلفات بدهیم

این ورزشکار می‌گوید: به نظر من با برگزاری کلاس‌های آموزشی در بین اقشار مختلف و پخش فیلم‌ها و عکس‌های قربانیان چهارشنبه‌سوری می‌تواند تأثیرات مثبتی به همراه داشته باشد که اینجا نباید از آموزش‌وپرورش و همچنین صداوسیما در قالب برگزاری برنامه‌ها و  کلاس‌های متناسب با این موضوع غافل شد.

 

وی ادامه می‌دهد: همچنین ازنظر من شهرداری می‌تواند با ایجاد مکان‌های مشخص و تحت کنترل با حضور اورژانس و آتش‌نشانی و نیروی انتظامی  برای برگزاری این‌طور مراسمات برنامه‌ریزی کرد و با این کار سطح فرهنگ جامعه را می‌شده بالا برد هم پیشگیری‌های لازم را در دستور کار خودشان قرار داده باشند و همچنین سطح رضایت اکثریت جامعه خصوصاً افراد سالخورده و مریض را در پی خواهد داشت.

 

*مسئولان اگر بخواهند می‌توانند چهارشنبه‌سوری را مدیریت کنند

ولی‌زاده افزود: فکر نمی‌کنم در این وضعیت بشود به چهارشنبه‌سوری نه گفت ، چراکه کاری برای نه گفتن انجام‌نشده ولی اگر با مطالبی که در بالا عنوان کردم و بتوان وضعیت را تحت کنترل گرفت می‌تواند آسیب‌های جانی و مالی را به حداقل رساند.

 

مهدی اله کرمی دراین‌باره می‌گوید: آخرین چهارشنبه سال را می‌توان لحظاتی به‌یادماندنی‌ای ماند با در کنار هم بودن و صله ارحام به‌جا آوردن رقم زد و با دیداری با خانواده از خوشی‌ها و تلخی‌های سال کهنه حرف بزنیم و از آن درس بگیریم.

 

*بازی‌های سرگرم‌کننده در کنار خانواده می‌تواند چهارشنبه‌سوری خوشی را رقم بزند

وی ادامه داد: نظرم این است که در چهارشنبه‌سوری آتش کوچک راه بیندانیم و دورش بنشینیم و خیلی بدون سروصدا چای آتشی درست کنیم و با نقل داستان‌های شاهنامه و داستان‌های مذهبی این شب را خوش بگذرانیم و یا بازی‌های فکری و سرگرم‌کننده مثل گل‌یاپوچ، اسم‌فامیل راه بیندازیم و خوش باشیم و بخندیم.

این شهروند اسدآبادی در درد دلی با مردم گفت: این تن و بدنی که خدا به ما هدیه داده را خیلی دوست بداریم؛ چراکه به چشم نیاز داریم که زیبایی‌های سال جدید را ببینم، به گوش و دست‌وپا و خلاصه به تمام اعضای بدنم احتیاج داریم.

 

*از قدیم گفتند "نه" خلاص و "آره" بلاس

کرمی با نه گفتن به چهارشنبه سوزی گفت:  دوست ندارم با انفجارهای مهیب و کشنده چهارشنبه‌سوری این تن سالم را ناقص کنم چراکه امانت است و خلاصه به چهارشنبه‌سوری پرخطر نه میگویم و از قدیم گفتند "نه خلاص، آره بلاس.

 

پایگاه خبری آوای سیدجمال هم با تکرار حرف آنان که جانشان را دوست دارند وامانت می‌دانند به چهارشنبه‌سوری نه می‌گوید و برای همه شهروندان عزیز اسدآبادی سلامتی و خوش و بدون حادثه را در چهارشنبه‌سوری آرزو می‌کند.

انتهای پیام/ن

دیدگاه شما

نقشه ماهواره ای اسدآباد
پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد