آخرین اخبار

15. تير 1398 - 9:12   |   کد مطلب: 32833
اخیرا” زمزمه هایی از انعقاد قرار دادهای صوری برای بالا بردن آمار کشت کلزا در اسدآباد به گوش رسیده که در صورت انجام این امر ممکن است ضربه بزرگی به این منطقه بحرانی و البته منابع زیرزمینی بزند.

به گزارش آوای سیدجمال، به دنبال خشکسالی  های پی در پی و کمبود آب در کشور، کشت محصولات استراتژیک با آب بری کم یکی از راهکارهای وزارت جهاد کشاورزی بود که در دستورالعمل خود قرار داد.

 

یکی از محصولات کم آب بری که در دستور العمل جهاد کشاورزی قرار گرفته، کشت محصول کلزا یا همان دانه های روغنی است.

کلزا؛ محصولی کم آب بر و مناسب دشت بحرانی اسدآباد

دشت اسدآباد که به عنوان یکی از دشتهای بحرانی کمبود آب در طی یکی دوسال اخیر مطرح است، کشت کلزا در این منطقه مورد تأکید فراوانی قرار گرفته است.

 

اخیرا” زمزمه هایی از انعقاد قرار دادهای صوری برای بالا بردن آمار کشت کلزا در اسداباد به گوش رسیده که در صورت انجام این امر ممکن است ضربه بزرگی به این منطقه بحرانی و البته منابع زیرزمینی بزند که از طریق مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان پیگیر این موضوع شدیم.

 

افزایش دو برابری کشت محصول کلزا در اسدآباد

سقراط بیرنگ رئیس جهاد کشاورزی شهرستان اسدآباد در گفت‌وگو با خبرنگار عصر همدان؛ با اشاره به اینکه کشت کلزا به عنون یکی از محصولات کم آب بر و جایگزین کشتهای پر آب بر است، اظهار کرد: در سال گذشته ۶۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی اسدآباد زیر کشت محصول کلزا قرار گرفت که این میزان امسال به دو برابر رسیده است.

 

وی گفت: امسال هزار و ۱۸۵ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان زیر کشت محصول کلزاست و پیش بینی می‌شود که بیش از ۳ هزار تن محصول دانه روغنی از این میزان کشت برداشت کنیم.

 

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان اسدآباد  از آغاز برداشت  کلزا در هفتم تیرماه امسال خبر داد و گفت: میزان تولید بالای ۵ تن کلزا به سیرجان و نهاوند تحویل میشود و زیر ۵  تن تولید را نیز در شهرستان به نمایندگی تحویل می دهیم تا جمع آوری و سپس ار سال شود.

 

تولید کلزای بالای ۵ تن به سیرجان و نهاوند ارسال می‌شود

وی با بیان اینکه در سطح شهرستان اسدآباد حدود ۲۰۰ نفر کشاورز محصول کلزا کشت کرده اند، افزود: بیشتر این افراد نسبت به این کشت رضایت دارند چرا که امتیازات خوبی نسبت به دیگر محصولات دارد.

 

بیرنگ با بیان اینکه آمار تعداد کلزاکاران در اسدآباد صوری نیست، اذعان داشت: ما کشاورزانی که تمایل به کشت کلزا داشتند را  شناسایی و قراردادی را با آنان منعقد کردیم و نهاده هایی را در اختیار آنان قرار دادیم.

 

وی ادامه داد: این کشاورزان کلزا کار  از اوایل شهریور کشت جدید را انجام می دهند، افزود: آنها با انعقاد قرارداد درواقع متعهد میشوند که میزان تولیدی خود را براساس میزان سطح کشت شان به ما اعلام کنند و ما هم به سازمان گزارش دهیم.

 

تعهد بعداز انعقاد قرارداد با کشاورز تظمینی برای انجام کار است

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان اسدآباد  در خصوص اینکه گفته شده برخی افراد کلزاکار علاقه ای به اکشت این محصول ندارند و یا زمین برای کشت در اختیار ندارند و به صورت صوری قرارداد منقعد شده، یادآور شد: ما از متقاضیان کشت کلزا تظمین لازم را می‌گیریم و از آنان تعهد می‌گیرم که درصورت عدم انجام کشت با آنان برخورد شود و قطعا” نمره منفی برای سالهای آینده همکاری با آنان نخواهیم داشت.

 

وی با اشاره به اینکه امسال کشت کلزا را در منطقه کلیایی اسدآباد نداشتیم، افزود: بیشترین کشت کلزا در در منطقه چهاردولی و دشت اسدآباد است که از طریق مراکز خرید ما در وندرآباد و یوسف آباد انجام می‌شود.

 

به ازای هر هکتار کلزا ۳ تن دانه روغنی برداشت می شود

بیرنگ با اشاره  به مزایای کشت کلزاگفت: به ازای هر هکتار ۳ تن دانه روغنی کلزا برداشت می‌شود و قیمت آن برای هرکیلو  ۳۴۰۰ تومان است

 

وی از پرداخت سریع مطالبه کلزا کاران در پایان برداشت خبر داد و گفت: بذر این محصول یارانه ای و به صورت وارداتی است که نسبت به سرما و ریزش مقاوم است.

عصرهمدان

انتهای پیام/ن

 

 

دیدگاه شما

نقشه ماهواره ای اسدآباد
پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد
بانک ملت
https://telegram.me/Avaseyedjamal