آخرین اخبار

27. اسفند 1396 - 13:16   |   کد مطلب: 32915
در استانه نوروز 97 زنان و بانوان روستای چشمه قنداب با پخت نان و کلوچه معروف کلره به استقبال بهار و میمانان نورزی‌شان رفتند.

به گزارش خبرنگار آوای سیدجمال؛ چشمه قنداب روستایی در 20 کیلومتری شهر اسدآباد و از توابع بخش مرکزی این شهرستان است و آنگونه که از اسمش پیداست و گویی در آن چشمه ای شیرین و گوارا در آن می‌جوشد؛

 

روستایی که در آستانه عید نوروز و برای استقبال از میهمانان نوروزی خود با دستان هنرمندانه زنان و بانوان روستایی کلوچه ها و نانی محلی پخت می‌کنند؛

امسال به همت میراث فرهنگی و دهیار خوش ذوق این روستا برای اولین بار جشنواره‌ای به پا شد تا یکبار دیگر دست هنرمندانه زنان روستایی با پخت کلوچه و نان محلی به استقبال نوروز و میهمانان آن برود.

 

این جشنواره که با حضور معاون فرماندار، رئیس میراث فرهنگی و خبرنگاران همراه بود، با صدای ساز و دهل هنرمندانی کردزبان شور و حال دیگری گرفته بود و میهمانان با چای روی آتش و کلوچه‌های محلی دست پخت زنان روستا پذیرایی می‌شدند.

منظره دیگری از جشنواره که توجه ها به آن جلب می‌شد و خبر از آمدن بهار را می‌داد، شکوفه های درختی بود که در حیاط یکی از اهالی روستا خود را نشان میداد.

 

این جشنواره که تنها در یک نقطه از روستا مدنظر نبود و هر کدام از اهالی که دستی بر پخت نان و کلوچه محلی داشتند، امروز را همه با هم پخت این نعمت الهی را انجام دادند و به استقبال نوروز رفتند.

در این روستا 72 خانوار با 306 نفر جمعیت ساکن بودند و همه ز نان محلی به خصوص قدیمی‌ها  دستانی هنرمند در پخت نان  و کلوچه داشتند؛  جالب تر این بود که اهالی این روستا می‌گفتند از نان شهری هیچ استفاده‌ای ندارند.

 

ما هم برای تهیه گزارشی از کار هنرمندانه زنان روستایی سری به چند خانه در این روستا زدیم که شاهد خانه ها همه کاه گلی بودیم و دخترکان زیبارویی در کنار دست مادران به این کار می‌پرداختند.

دهیار روستا می‌گفت که روستای چشمه قنداب یکی از روستاهای خوش آب و هواست و مناظر زیبایی از سرسبزی و طراوات در ایام فضل بهار و تابستان دارد.

 

جمال مومیوند شغل مردم روستای چشمه قنداب را کشاورزی و دامپروری دانست و گفت: یکی از مشکلات این روستا نبود تابلوی معرفی و شناسایی روستاست که از سال 92 در حال پیگیری است و هنوز نصب نشده است.

معاون فرماندار هم با قول مساعدی برای پیگیری نصب تابلوی روستا، گفت: نان یکی از نعمت‌ها و برکات الهی است که با خوردن ان نمک گیر شدن را به همراه دارد و در گذشته بسیاری از اختلافات با همین نان و نمک خوردن‌ها بین خانواده‌ها کنار گذاشته می‌شده است.

 

در پایان این جشنواره نیز مسئولان به همراه شوراو دهیار روستا کنار سفره ای در منزل دهیار جمع شدند و با کره و کلوچه محلی پذیرایی شدند.

انتهای پیام/ن

دیدگاه شما

نقشه ماهواره ای اسدآباد
پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد