آخرین اخبار

19. شهريور 1394 - 9:09   |   کد مطلب: 28722
معاون دفتر آموزش متوسطه اول وزارت آموزش و پرورش:
در اجرای طرح تعالی مدیریت مدرسه اصلا به دنبال شتاب‌زدگی نیستیم
معاون دفتر آموزش متوسطه راهنمایی وزارت آموزش و پرورش گفت: در اجرای طرح تعالی مدیریت مدرسه اصلا به دنبال شتاب‌زدگی نیستیم.

به گزارش آوای سیدجمال، به نقل از ایسنا، مرضیه مسگرزاده چهارشنبه 18 شهریور در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: برنامه تعالی مدیریت مدارس اهداف متعددی را دنبال می‌کند که از برجسته‌ترین آنها می‌توان به ارتقاء و بهبود مدیریت آموزشی اشاره کرد تا بتواند همگام با دیدگاه‌های روز دنیا و الهام گرفتن از مدیریت اسلامی چرخه مدیریت را در مدارس روان‌تر و مفیدتر به گردش درآورد و در این چرخه از نهایت مشارکت ذی‌نفعان خود بهره ببرد.

وی ادامه داد: در واقع در این برنامه تمامی اجزا و عناصر به گونه‌ای طراحی شده‌اند که اولیای دانش‌آموزان، خود دانش‌آموزان و کل کارکنان مدرسه از مدیر تا خدمتگذار مدرسه، هم نقش تصمیم‌گیرنده، هم مجری و هم خود‌ارزیابی را داشته باشند به طوری‌که تمامی برنامه‌های مدرسه به دست ذی‌نفعانش گردش کند و تنها بر عهده مدیر و چند نفر از کارکنان نباشد.

مسگرزاده با بیان اینکه از سوی دیگر ما به دنبال جذب مشارکت‌های جامعه محلی نیز هستیم، تصریح کرد: در سند تحول بنیادی مدرسه در افق 1404 به کانون محله تعبیر شده است به این معنا که مدرسه مکانی مرکزی باشد که بتواند تمامی ظرفیت‌های محلی را به سمت خود جذب کرده و از آن‌ها بهره‌مند شود.

وی تاکید کرد: جامعه محلی باید مدرسه را باور کند و بداند که اگر می‌خواهد شاهد رشد و بالندگی در محل و جامعه خود باشد، راهی ندارد جز اینکه مدرسه را از آن خود دانسته و به درون آن ورود کند.

مسگر‌زاده با تاکید بر اینکه مدیران و کارکنان مدراس باید تحت نظارت مجریان اصلی آموزش و پرورش نقش‌آفرین و گرداننده را در مدارس داشته باشند، گفت: برنامه تعالی مدارس نگاهی بسیار بلند و تعالی‌بخش رو به سمت جلو داشته و تاکید دارد هر روز در هر جایی که هستی باید به افق دورتر نگاه کنی و محل امروز خودت را محل وقوف قرار ندهی هر چند که بالاترین سطوح را به دست آورده باشی باز هم محورها و نکاتی وجو دارد که نیارمند بهبود و تعالی باشند. 

شرکت 5 هزار و 900 مدرسه در طرح تعالی مدیریت مدرسه

معاون دفتر آموزش متوسطه اول وزارت آموزش و پرورش از شرکت 5 هزار و 900 مدرسه در طرح تعالی مدیریت مدرسه خبر داد و گفت: سال گذشته نخستین سال اجرای ملی این طرح در تمامی دوره‌های تحصیلی بوده و در این سال 5 هزار و 700 مدرسه از دوره‌های مختلف تحصیلی مجری برنامه بودند که بنا به درخواست استان‌ها امسال این تعداد با اضافه شدن 200 مدرسه مورد تقاضا به 5 هزار و 900 مدرسه افزایش یافت.

وی سال گذشته را نخستین سال اجرای ملی این طرح در کل دوره‌های تحصیلی عنوان کرد و افزود: این طرح از سه سال قبل آغاز شده و دو سال است که در دوره متوسطه اول اجرایی شده و بعد از گرفتن مصوبه از کمیته تخصصی برنامه ارتقاء مدیریت آموزشگاهی، با دوره‌های مختلف تحصیلی متناسب‌سازی شد و با یکسری بازنگری‌های برخاسته از نظر‌سنجی‌های صورت گرفته از استان‌ها و مجریان طرح که ضرورت انجام کار بود، تبدیل به یک برنامه ملی برای تمامی دوره‌های تحصیلی شد.

مسگرزاده با اشاره به اهداف آتی این طرح خاطرنشان کرد: برای سال آینده هدف کمی پیش‌بینی شده است که بتوانیم این محدوده را به دو برابر ارتقاء دهیم اما با توجه به دریافت گزارش‌های مختلف و اهمیت خوب فهمیدن این برنامه و اجرای درست تمام ارکان آن احساس نیاز شد که به ارتقاء کیفی طرح اهمیت داده شود.

وی تصریح کرد: در سال اول اجرای طرح با چالش‌های جدی روبرو شده و متوجه شدیم که هنوز خود برنامه، اجزا و عناصر و رویکردهایش به خوبی دریافت نشده و اگر وارد توسعه کمی آن شویم قطعا دچار آسیب‌های جدی خواهیم شد.

مسگرزاده ادامه داد: بنابراین بر‌اساس مصوبه شورای سیاست‌گذاری برنامه، سال آینده توسعه کمی نداشته و به توسعه کیفی، تعمیق و استقراء درست برنامه خواهیم پرداخت.

وی با بیان اینکه در اجرای طرح تعالی مدیریت مدرسه اصلا به دنبال شتاب‌زدگی نیستیم، گفت: اگر در استانی احساس شود توانایی سرمایه‌گذاری علمی، معنوی و اجرایی روی طرح را دارد و در اجرای هیچ بخشی از التزامات و استلزامات کم نخواهد گذاشت و بر اساس مصوبه شورای برنامه‌ریزی استانش می‌تواند توسعه کمی داشته باشد به مدارس شامل طرح اضافه خواهد شد اما همچنان سقف توسعه‌اش همان چیزی است که برای اجرای طرح در سال دوم درنظر گرفته شده است.

مسگرزاده با تاکید بر اینکه جذب مشارکت‌های محلی کار ساده‌ای نیست، افزود: تغییر نگرش‌ها، باورها و آموزش و توانمندسازی نیروی انسانی برای تغییر رفتارها و عملکردها عمل بسیار سختی است و باید در درازمدت انتظار وقوع آن را داشت. ضمن اینکه انجام و اجرای چنین برنامه‌ای قطعا نیازمند یکسری پشتیبانی‌های فرادستگاهی است و تنها کار یک دستگاه نیست.

رسانه‌ می‌تواند نقش تاثیرگذاری در اجرای طرح داشته باشد

معاون دفتر آموزش متوسطه اول وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر نقش پررنگ رسانه‌ها در اجرای طرح، گفت: می خواهیم اولیاء و جامعه محلی وارد میدان اجرای این طرح شوند که در اینجا رسانه نقش خیلی جدی دارد که می‌تواند فرهنگ‌سازی لازم را انجام دهد.

وی تصریح کرد: وقتی می‌گوییم مدرسه یعنی محل، باید محل هم این را باور کند که خانه یعنی مدرسه، محل یعنی مدرسه و محل درگیر اجرای طرح شود.

مسگر‌زاده با بیان اینکه در سال اول افزون بر 13 هزار نیروی انسانی را آموزش دادیم، خاطرنشان کرد: در اجرای این طرح منابع ملی نقش جدی را ایفا می‌کند و این طرح باید مورد حمایت واقع شود. طبیعتا سایر دستگاه‌ها نیز باید کمک کنند تا این طرح به سرانجام و موفقیت برسد.

دیدگاه شما

نقشه ماهواره ای اسدآباد
پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد
بانک ملت
https://telegram.me/Avaseyedjamal