آخرین اخبار

19. مهر 1396 - 11:04   |   کد مطلب: 30713
معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان خبر داد:
اجرای طرح بافت باارزش روستای ملحمدره در انتظار ابلاغیه
معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان از تصویب طرح بافت باارزش روستای ملحمدره خبر داد و گفت: این طرح زمانی که ابلاغ شود، اجرایی خواهد شد.

محمود امیری در گفت‌وگو با خبرنگار آوای سیدجمال؛ با بیان اینکه در بهسازی روستایی که براساس فرسودگی نسبی فضا انجام می‌شود، ممکن است معماری و بافت باارزش روستا دچارآسیب دیدگی شود، اظهار کرد: در این زمینه بنیاد مسکن طرح بهسازی بافت با ارزش را برای برخی از روستاها در دستور کار دارد.

 

وی با بیان اینکه طرح بهسازی بافت باارزش روستایی، فرایندی منظم از شناخت، تحلیل، برنامه‌ریزی، طراحی، تصمیم‌گیری و اجراست، گفت: ما در این طرح ضمن شناسایی و ارتقای کیفی فضاهای باارزش روستایی، موجبات توسعه کالبدی- فضایی روستا را فراهم می‌آوریم.

 

معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان با اشاره به اینکه يكی از راه­های تجديد و احيای ارزش‌هاي گذشته، شناساندن آن‌ها به همگان است، گفت: ارزش‌هاي ذاتي در ميراث فرهنگی كه بافت های روستايی نمونه اي جامع برای آنها شمرده مي‌شود، مربوط به اصالت در منابع محيطي و كالبدي اين بافت هاست كه تبلور ارزش‌های فرهنگي، اجتماعي و بومي است.

 

وی خاطرنشان کرد: روستاهایی که بخشی از میراث زنده و بافت با ارزش هستند، با توجه به ارزش نهفته­شان، دو هدف عمده برای مداخله در آن­ها متصور است که شامل حفاظت از ارزش­های موجود در بافت روستایی و توسعه همه­جانبه و پایدار برای ساکنان با استفاده از پتانسیل­های موجود در این­گونه بافت­ها می باشد.

 

امیری با اشاره به وظیفه بنياد مسكن به­عنوان متولي توسعة كالبدي روستاهاي، گفت: این نهاد باهدف حفاظت واحياي بافت كالبدي باايده و راهكارهاي نوين براي افزايش سطح زندگي روستائيان و پاسداري از روشهاواصالت فرهنگي، تاريخي و كالبدي- فضايي روستاهاي باارزش، به عنوان يادگاري از گذشته شناسايي، مطالعه و طراحي و اجراي طرح بهسازي بافت باارزش در 20 روستا را در برنامه سوم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور مورد توجه قرار داد.

 

وی یادآور شد: بيشتر فعاليت بنيادمسكن دراين روستاها شامل بهسازی و مرمت معابر، جداره سازی، پالايش سيمای عمومی روستا در محورهای دسترسی و عرصه­های عمومي، احياو ساماندهی ميادين، مراكز محلات و ساماندهي ورودی روستاست.

 

این مقام مسئول یادآور شد: استان همدان هم  با  توجه به قدمت دیرینه آن و همچنین تنوع نژادی و قومی موجود در روستاهای آن، ظرفیت­های بی­بدیلی در بحث بافت­های با ارزش روستایی دارد که از جمله این روستاهای سیمین ابرو، ورکانه، خاکو، حبشی، گشانی، ملحمدره، اشتران، قلعه جوق و حیدره دارالامام است که 6 روستا با همکاری بنیاد مسکن و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با معماری ویژه‎ای مرمت و بازسازی شدند تا در بسته‌های سفری گردشگران قرار گیرند.

 

وی با اشاره به اینکه در برخی از روستاها که واجد ارزش بافت روستایی و تاریخی هستند، طرح بافت با ارزش در برنامه سوم توسعه در دستور کار قرار گرفته است، افزود: روستای حبشی اسدآباد از جمله 6 روستایی است که این طرح در آن اجرا شد.

 

امیری از تصویب طرح بافت باارزش روستای ملحمدره خبر داد و گفت: این طرح زمانی که ابلاغ شود، اجرایی خواهد شد و با اجرای این طرح علاوه بر اینکه به حفظ بافت و معماری آن‌ها پرداخته‌ایم، برای نسل‌هایی آینده هم حرف برای گفتن داریم.

 

وی یادآور شد: با اجرای طرح بافت باارزش در روستا تأثیر اقتصادی و اشتغالزایی خود را هم در روستا خواهد داشت چرا که با وجود معماری تاریخی قطعا" گردشگرانی در این مناطق حضور خواهد یافت.

 

معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان گفت: از 84 روستای سطح شهرستان اسدآباد 53 روستا طرح‌ هادی را پوشش قرار داده که معادل 63 در صد از روستاهای اسدآباد است.

 

وی با اشاره به اینکه امسال از منابع اعتباری استانی قیر مورد نیاز 20 روستا را برای امر بهسازی در دستور کار داریم افزود: دهیاران، شوراها، فرمانداری، بخشداری‌ها و نماینده در زمینه امر بهسازی مشارکت و همکاری خوبی با ما داشتند.

 

انتهای پیام/ن

دیدگاه شما

نقشه ماهواره ای اسدآباد
پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد