آخرین اخبار

26. مهر 1396 - 22:17   |   کد مطلب: 30820
استاد حوزه علمیه خواهران شهرستان اسدآباد مطرح کرد:
دعاهای امام زین‌العابدین (ع)؛ بهترین برنامه تربیتی برای جامعه
استاد حوزه علمیه خواهران شهرستان اسدآباد گفت: دعاهای امام زین‌العابدین (ع) در عین اینکه حرکتی اخلاقی بود، مبارزی آرام ولی ریشه‌کن کننده دشمن به شمار می‌رفت.

خانم کرمی ممتاز در گفت‌وگو با خبرنگار  آوای سیدجمال؛ اظهار کرد: از القاب حضرت امام سجاد(ع) به‌عنوان امام چهارم "زین‌العابدین" است و این لقب به سبب کثرت عبادت و سجده‌های طولانی به ایشان داده‌شده است .

 

وی گفت: از ویژگی‌های بارز امام زین‌العابدین(ع) علاوه بر اینکه بنا به گفته شهید مطهری قهرمان معنویت بودن ، پیک محبت هم بودن به‌طوری‌که ایشان راه می‌رفت هر جا کسی را می‌دید ،غریبی را می‌دید به او محبت می‌کرد و به خانه می‌آورد لذا برای خدمت کردن به مردم از هیچ کمکی دریغ نمی‌کردند .

 

این استاد حوزه علمیه از دیگر ویژگی‌های امام سجاد(ع) را نقش روشنگری ایشان بعد از وقایع عاشورا و احیاگری نسبت به نهضت عاشورا دانست و گفت: ایشان از هر بهانه‌ای استفاده می‌کردند که اثر قیام پدر بزرگوارشان را زنده نگه‌دارند، گاهی امام گریه‌های زیادی می‌کرد روزی یکی از اصحابش عرض کرد آقا این وقت ان نرسیده که شما از گریه بازایستید ؟فرمود :چه میگویی یعقوب یک یوسف بیشتر نداشت قران عواطف او را این‌گونه شرح می‌کند (وابیضت عیناه من الحزن چشمانش از گریه ناشی از غم فراق یوسف سفید شد )سوره یوسف آیه ٨۴   من در جلوی چشمم ١٨یوسف را دیدم که یکی پس از دیگری بر زمین افتادند .

 

وی اذعان داشت: با توجه به جو خفقانی که از سوی دستگاه اموی در جامعه به وجود آمده بود امام نتوانست اقدامی صریح علیه نظام کند، ولی ازآنجاکه امام باید مردم جامعه را هدایت و ارشاد کند و جلوی تحریف اسلام را بگیرد ، در عرصه دعا وارد مبارزه شد.

 

کرمی ممتاز بابیان اینکه دعاهای امام(ع) در عین اینکه حرکتی اخلاقی بود مبارزه‌ای آرام ولی ریشه‌کن کننده دشمن به شمار می‌رفت لذا ایشان بهترین برنامه تربیتی را برای مبارزه با فساد سیاسی و اجتماعی و اخلاقی را قالب دعا مدون کرد.

 

وی یادآور شد: مجموعه گران‌سنگ صحیفه سجادیه به‌عنوان سومین کتاب مقدس شیعیان که به زبور آل محمد "صلی‌الله علیه واله" و انجیل اهل‌بیت "علیهم‌السلام"معروف است و  دوره کاملی از معارف توحیدی ، اخلاقی، اجتماعی و سیاسی است که از امام بر جامانده و چراغ هدایت برای انسان‌ها است .

 

این استاد حوزه علمیه در خصوص چگونگی الگوبرداری از زندگی حضرت سجاد(ع)، گفت: امام باقر علیه‌السلام می‌فرماید :پدرم هرگز یاد نکرد نعمتی را ،مگر آن‌که برای شکران نعمت به سجده افتاد .این روایت گویایان است که بندگی در طول زندگی امام فصل الخطاب است و به همین دلیل است که لحظه‌ای از شکرگزاری غفلت نمی‌کند .امام آرامش حقیقی را فقط در ارتباط داشتن باخدا می‌داند .می‌بینیم که حضرت در دعا از خدا می‌خواهد در زمره کسانی باشد که با بازگشت به‌سوی خدا آرام گیرد . ما نیز اگر به همه شئون زندگی از رفتار و کردار و گفتار خودرنگ الهی بدهیم یقیناً معنای حقیقی زندگی را درک خواهیم کرد و طعم آرامش را خواهیم چشید چیزی که خلأ ان در زندگی پر دغدغه امروز احساس می‌شود .

 

وی بابیان اینکه علاوه بر بعد بندگی، زندگی امام زین‌العابدین(ع) سرشار از بزرگ‌منشی و توجه به کرامت انسانی است، افزود: در دعای ٢٨صحیفه سجادیه می‌فرماید که من بدون هیچ پیرایه ، خالی از هرگونه شائبه، مخلصانه با تمام وجودم به درگاه تو پیوسته‌ام و از هر کس که به تو محتاج است رو گردانیده‌ام و درخواست خود را هرگز متوجه کسانی که خود به احسان تو نیاز دارند ننموده‌ام زیرا دانستم که نیاز را در نیازمندان خواستن ،سفاهت عقل و گمراهی خرد است؛ ما نیز در زندگی تکیه‌گاهمان باید فقط خدا باشد و تنها از او نیازهایمان را بخواهیم .

 

کرمی ممتاز در خصوص تاریخ شهادت این امام همام نیز گفت: اختلاف‌نظری در این زمینه وجود دارد و زمان شهادت ایشان نامعلوم است و سه تاریخ گفته‌شده ١٢، ١٨، ٢۵محرم سال ٩۵ هجری که تاریخ ٢۵محرم مشهورتر است .

 

انتهای پیام/ن

دیدگاه شما

نقشه ماهواره ای اسدآباد
پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد