آخرین اخبار

23. ارديبهشت 1395 - 14:58   |   کد مطلب: 31118
مدیر جهاد کشاورزی اسدآباد خبر داد
سمپاشی 14 هزار و 892 هکتار از مزارع گندم و جو در اسدآباد
مدیر جهاد کشاورزی اسدآباد گفت: تاکنون 14 هزار و 892 هکتار از مزارع گندم و جو آبی و دیم در شهرستان اسدآباد سمپاشی شده‌ است.

به گزارش آوای سیدجمال ناصر فتاحی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان اظهار کرد: مبارزه با سن غلات در شهرستان اسدآباد نیمه دوم فروردین امسال آغاز شده، در حالی که اوج ریزش آن در 22 اسفندماه سال گذشته بوده است.

 

وی با بیان اینکه مبارزه با سن غلات در مناطق مختلف اراضی اسدآباد در دو مرحله سن مادر و سن پوره انجام می‌شود، افزود: جهاد کشاورزی شهرستان به کشاورزان تأکید می‌کند که همراه با مبارزه سن غلات در مرحله سن مادر با علف‌های هرز مزارع گندم و جو نیز به صورت توأمان مبارزه شود.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اسدآباد در مورد آخرین آمار مبارزه با سن غلات در شهرستان گفت: 14 هزار و 892 هکتار از مزارع گندم و جو آبی و دیم سمپاشی شده‌اند که پیش‌بینی می‌شود که این آمار در سال جاری به 17 هزار هکتار برسد.

 

وی درخصوص مبارزه شیمیایی با علف‌های هرز اراضی زیرکشت اسدآباد نیز خاطرنشان کرد: تاکنون 11 هزار و 865 هکتار از مزارع گندم و جو آبی و دیم سمپاشی شده‌اند که پیش‌بینی می‌شود این مبارزه به 12 هزار و 200 هکتار برسد.

 

فتاحی در مورد اقدامات جهاد کشاورزی در خصوص رصد مبارزه با سن غلات در شهرستان تصریح کرد: 18 شبکه مراقبت با پنج اکیپ در مرکز شهرستان با 18 کارشناس کار رصد مبارزه با سن غلات را پیگیری می‌کنند.

 

وی با بیان اینکه وظیفه اصلی جهادکشاورزی دادن اطلاعات و آگاهی به کشاورزان است، بیان کرد: باید به کشاورز تفهیم شود که مبارزه با سن غلات چه زمان آغاز و چه زمان پایان یابد و اوج ریزش چه زمان است و اینکه چه میزان سم و با چه کیفیتی استفاده شود.

 

مدیر جهاد کشاورزی اسدآباد درخصوص هدف مبارزه با سن گندم یادآور شد: اگر گندم تولید شده سن‌زده باشد، کیفیت نان‌آوری پایین می‌آید و در نتیجه رضایت عمومی از کیفیت نان کاهش می‌یابد.

 

وی درخصوص مشکلات پیش‌روی مبارزه با سن غلات در شهرستان ادامه داد: به دلیل اینکه برخی روستاها خالی از سکنه هستند، دسترسی به بهره‌برداران کم است و در اراضی جو و دیم کمتر مبارزه علیه سن غلات انجام می‌شود؛ چراکه این محصولات مستقیم وارد بازار آزاد می‌شود.

 

فتاحی با بیان اینکه کانون سن‌زدگی بیشتر در حاشیه شهر اسدآباد و روستاهای خالی از سکنه است، گفت: در مناطق جلگه، حومه و یوسف‌آباد مبارزه با سن‌زدگی به اتمام رسیده و در منطقه «چهاردولی» و «کلیایی» به دلیل تغییرات آب‌و‌هوایی روزهای پایانی خود را می‌گذراند.

 

وی افزود: مبارزه علیه سن غلات در مرحله سن پوره نیز حدود 10 روز دیگر شروع می‌شود و امسال این مبارزه در دو مرحله تقریباً با پنج درصد افزایش نسبت به سال گذشته در حال انجام است.

 

انتهای پیام/ن

دیدگاه شما

نقشه ماهواره ای اسدآباد
پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد
بانک ملت
https://telegram.me/Avaseyedjamal