آخرین اخبار

6. آذر 1396 - 10:24   |   کد مطلب: 31374
معرفی چند کتاب که می تواند زمینه آشنایی بیشترکودکان و نوجوانان با امام حسن عسگری(ع) را فراهم کند.

به گزارش آوای سیدجمال به نقل از تبیان؛ مکتب تشیع در میان مکاتب و مذاهب دیگر از کامل ترین و جامع ترین الگوهای الهی برخوردار است. شناخت سیره ائمه بزرگوار شیعه می‌تواند در حل بسیاری از مشکلات امروزه به انسان کمک کند. از آن سو بیان سیره این بزرگواران به زبانی کودکانه و با نثری روان در ارتباط گیری کودکان با کتاب می‌تواند تاثیر گذار باشد.  مهدی مراد حاصل کتابی نگاشته به منظور شناخت سیره حضرت امام حسن عسگری(ع) برای مطالعه نوجوانان. ولادت، کودکی،تلاش علمی مخفیانه،زندان، ماجرای باران،آزادی،برادران،مقام امامت، تلاش علمی،مبارزه،در زندان،شیوه امامت، شهادت از عناوین این کتاب است. 

 

امام حسن عسگری(ع) برای دبستانی‌ها

در زمینه آشنایی با امام عسگری(ع) کتاب های زیاد نوشته شده است که هر کدام نقاط گوشه‌ای از زندگی سراسر نور آن حضرت را در بر می‌گیرد. انتشارات قدیانی مجموعه‌ای 14جلدی را روانه بازار کرده است که در  آن 14 قصه از 14معصوم برای گروه‌ سنی ج روایت شده است. در کتاب «امام حسن عسگری برای دبستانی‌ها» بخشی از زندگانی حضرت عسگری(ع) با تصویرگری محمدرضا دادگر روایت شده است. زبان کودکانه و بیان ساده در کنار تصاویر کتاب به ارتباط مخاطب با کتاب کمک بسزایی می‌کند.
 

ماه در میان نیزه‌ها  

مهدی قزلی مجموعه کتاب هایی را درباره ائمه اطهار(ع) نگارش کرده است که در آن بخش هایی کوتاه از زندگی و سیره ایشان با نثری روان و جذاب روایت شده است. نویسنده در مقدمه کتاب انگیزه خود از نگارش آن را  ادای دین به وقایع تاریخی که در زندگانی این امام بزرگوار به وجود آمده است می داند. یکی از زیباترین بخش های این اثر، ازدواج امام حسن عسکری (ع) با ملیکه (نرجس) شاهزاده ای مسیحی است.
 

غروب خورشید در سامرا

الگوگیری از شخصیت‌های آسمانی از آرزوها و خواسته‌های اهل ایمان است. تربیت دینی فرزندان بدون ارائه سیره عملی بزرگان و این شخصیت‌های آسمانی امکان پذیر نیست. آشنایی با سیره عملی بزرگان راه را به انسان نشان می‌دهد. در این کتاب که از سری کتاب‌های «چهارده آفتاب»، با عنوان «غروب خورشید در سامرا» است به بررسی دوران زندگی امام حسن عسگری (ع) پرداخته شده است. محمدرضا بایرامی از نویسندگان خوشنام کشورمان در حوزه ادبیات داستانی و رمان است .
 

آفتاب نیمه شب

«آفتاب نیمه شب» عنوان جلد 13مجموعه کتاب«چهار خورشید و یک آفتاب» است که توسط فاطمه مستغنی نوشته شده. این چهارده جلد به زندگی ائمه معصمومین و سیره آنها می‌پردازد. قالب روایت گونه و همچنین قلم جذاب نویسندگان این مجموعه از امتیازهای آن محسوب می شود. در این کتاب صد داستان روایت شده که برای آشنایی یکی را مرور می کنیم: چند مامور جدید فرستاد با یک دستور قدیمی: توی زندان تا می‌توانید شکنجه‌اش کنید. پیغام آوردند برای خلیفه:بیا و ببین مامورانی که فرستادی، پشت سرش ایستاده‌اند به نماز.
 

دیدارشیرین

«دیدار شیرین»نوشته مسلم ناصری12 قصه از زندگی و سیره امام حسن عسگری(ع) را روایت می‌کند. شک نکن،دیدار شیرین،استخوان باران زا، رام کننده‌ قاطرهای سرکش، گودال، آشنای پنهان، چشم ها را باید شست، شیر موریانه، با هم بر می گردیم ، اتاقی با بوی گل نرگس، روزپانزدهم، پرواز در طلوع خورشید عناوین این 12 قصه هستند. این 12 داستان به صورت گزیده زندگی آن حضرت را بیان می کند. از آنجا که بیان داستان ها گیرا و روان است کودکان و نوجوانان می توانند به خوبی با کتاب «دیدار شیرین» ارتباط برقرار کنند.
 

با علی یا علی-امام حسن عسگری(ع)    

«با علی یا علی ـ امام حسن عسکری علیه السلام» یک جلد از مجموعه 14جلدی کتاب های «با علی یا علی» است که به قلم فریبا کلهر و تصویرگری گلنازمحمودی توسط انتشارات آستان قدس رضوی به چاپ رسیده است. این کتاب داستان‌هایی است از زندگی امام حسن عسکری علیه السلام که از زبان افراد مختلف و گاه یکی از یاران ایشان نقل می‌شود و برای گروه سنی نوجوانان بسیار شیرین و خواندنی است. مخاطب در طول مطالعه کتاب با بخش‌هایی از زندگی آن حضرت و سیره عملی ایشان آشنا می‌شود. فریبا کلهر تا کنون کتب بسیاری در حوزه کودک و نوجوان نگاشته است. 
 

آن روز آن اتفاق

هشتم ربیع الثانی سال 232 ه . ق، خورشید مدینه طلوع دیگرگونه ای داشت. خانه امام هادی علیه السلام غرق شادی و نور بود و فرشتگان برای طواف دور گهواره امام حسن عسکری علیه السلام صف کشیده بودند. آن امام والامقام، پس از پدربزرگوارش، در 22 سالگی به امامت رسید و پس از شش سال امامت، در 28 سالگی شربت شهادت نوشید. مطالعه سیره این بزرگوار برای هر کدام از ما می‌تواند بسیار مفید باشد. این کتاب جلد 13 مجموعه کتاب قصه‌های کوچک از زندگی معصومین(ع) است که توسط محمود پوروهاب به رشته تحریر درآمد است. پیشوای واقعی، به من سلام نكنید با آن سواركار ماهر، چه لباس زیبایی؛یک نامه‌ی عجیب، عصای شگفت‌انگیز؛ او روزه نیست؛ شهرهای گرسنه؛ فرزند، بازوی پدر است عناوین این مجموعه داستانی است. این کتاب برای گروه‌های سنی ج و د نگاشته شده است.
 

دوستی پنهان

کتاب دوستی پنهان نوشته مسلم ناصری با زبانی کودکانه و روان به زندگی امام حسن عسگری(ع) پرداخته است. این کتاب شامل 5 داستان زیبا از زندگی این امام از جمله سه سال زندانی بودن و شش سال راهنمایی کردن مردم و سرانجام مسموم شدن در 29 سالگی توسط خلیفه وقت و به خاک سپرده شدن در سامرا است. تصویرگری این مجموعه بر عهده محمد حسین صلواتیان است. 
 

من امام عسگری را دوست دارم 

مجموعه‌چهارده جلدی«من اهل بیت (ع) را دوست دارم»بر اساس یکی از بهترین روش‌ها برای معرفی شخصیت‌های مذهبی نوشته شده است. در این روش، تنها به جنبه‌های تاریخی زندگی این شخصیت‌ها بسنده نمی‌شود؛بلکه در جنبه‌های تاریخی،مقام معنوی، سبک زندگی، افکار و اندیشه‌ها و سخنان آنان نیز متناسب با مخاطب کودک و نوجوان مورد توجه قرار می‌گیرد.«من امام عسگری را دوست دارم» جلد 13 این مجموعه کتاب است که توسط غلامرضا حیدری ابهری نوشته شده.  

 

انتهای پیام/ن

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد
نقشه ماهواره ای اسدآباد