آخرین اخبار

16. دى 1397 - 12:00   |   کد مطلب: 31841
کارشناس مسائل فضای مجازی با بیان اینکه امروز باید راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات به یک مطالبه جدی مردم تبدیل باشد، گفت: مهم‌ترین عنصر در راه‌اندازی این شبکه خود مردم هستند و شرکت‌ها به صورت خودجوش وارد شده و این پازل را کامل کنند البته دولت هم باید از تصدی‌گری دست برداشته و تسهیل‌گری کند.

به گزارش آوای سیدجمال، روح‌الله مؤمن‌نسب در گفت‌وگو با خبرنگار نافع در خصوص آسیب‌های فضای مجازی اظهار کرد: بحث آسیب‌های فضای مجای تنها در اینستاگرام خلاصه نمی‌شود و ما باید برای ساماندهی اساسی فضای مجازی برنامه‌ریزی کنیم که یکی از راهکارها مطالبه راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات است.

 

وی افزود: با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، طبقه‌بندی اینترنت شکل گرفته و کاربران هویت‌دار می‌شوند.

 

کارشناس مسائل فضای مجازی با تأکید بر راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، تصریح کرد: چاره‌ای جز راه‌اندازی این شبکه نیست چرا که هرچه جلوتر می‌رویم خطرات و آسیب‌های فضای مجازی بیشتر می‌شود.

 

وی با بیان اینکه اگر به همین منوال پیش برویم قطعا مردم مطالبه جدی‌تری نسبت به بسته شدن یکی دو تا برنامه خواهند داشت، گفت: در آن وقت همین آقایان که اکنون نسبت به این مطالبه عمومی بی‌توجه‌اند دچار مشکلات جدی می‌شوند.

 

مؤمن‌نسب با اشاره به فرمایش رهبر انقلاب که می‌فرمایند فضای مجازی مهم است و از همه مهم‌تر شبکه ملی اطلاعات است، افزود: در شبکه ملی اطلاعات باید یک تقسیم کار ملی صورت بگیرد و همه بخش‌های‌ نظام که مرتبط به  فضای مجازی کشور هستند پای کار آیند.

 

 دولت از تصدی‌گری دست بردارد

وی گفت: مهم‌ترین عنصر در راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات خود مردم هستند و شرکت‌ها به صورت خودجوش کارشان را انجام دهند و پازل شبکه ملی اطلاعات را کامل کنند که البته دولت هم باید از تصدی‌گری دست بردارد و تسهیل‌گری که جز وظایفش است را انجام دهد‌.

 

کارشناس مسائل فضای مجازی در واکنش به صحبت وزیر ارتباطات که گفته بود «اجازه نمی‌دهد فرزندش از اینستاگرام استفاده کند» یادآور شد: این جمله به این معناست که خود وزیر می‌داند که فضای اینستاگرام چه فضای کثیفی است و این فضا نه تنها برای کودکان بلکه برای همه  اعضای خانواده‌ها مضر است.

 

وی با بیان اینکه اگر اینستاگرام مسدود شود، بستر بسیاری از اتفاقات هولناک و عجیب از بین خواهد رفت، خاطرنشان کرد:  البته اگر امثال اقایان جهرمی، فیرروزآبادی و جهانگرد با روش‌های عجیب و غریب عملیات روانی خود ورود نکرده که تلگرام و اینستاگرام را از فیلترینگ نجات دهند و نیز در پیام‌رسان‌های داخلی اختلال ایجاد نکنند که با قطعی اینستاگرام هیچ اتفاقی در کشور نمی‌افتد.

 

مؤمن نسب با بیان اینکهسرویس‌های داخلی باید همهٔ نیازهای مردم را پوشش دهند، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین اتفاقی که در کشور بعد از فیلرینگ اینستاگرام می‌افتد، میزان فساد و فحشا کم شده و  بسیاری از خانواده‌ها از فروپاشی نجات پیدا خواهند کرد.

 

وی با اشاره به اینکه با بسته شدن اینستاگرام همه مشکلات رفع نمی‌شود، گفت: اما توانسته‌ایم بستر جرم خیز را تا حدودی کم کنیم.

 

نقض 535 قانون در بستر تلگرام و اینستا

این کارشناس با بیان اینکه در بستر تلگرام و اینستاگرام بیش از ۵۳۵ قانون نقض شده و این بی سابقه است، افزود: تصور کنید این فضا همانند یک استان بی‌حساب و کتاب در کشور است که نمی‌خواهد قانون جمهوری اسلامی را اجرا کند.

 

وی بیان کرد: اینستا همان استان است که با وجود همه فحشاها، فسادها. خلاف قانون و عدم امنیت رها شده و هیچ پاسخی برای کارهای خود ندارد.

 

مؤمن‌نسب با اشاره به خیل عظیمی از فارغ‌التحصیلان حوزه فناوری و اطلاعات خاطرنشان کرد: با بسته شدن نرم افزارهای خارجی قطعا توانمندی‌های داخلی ظهور و بروز کرده و این خود زمینه اشتغال را برای جوانان فراهم می‌کند.

 

وی با بیان اینکه با مسدود شدن این برنامه‌های خارجی، اصل سوم قانون اساسی که وظیفه دولت در زمینه دور کردن نفوذ اجانب و ایجاد فضای سالم برای ملت است، اجرا خواهد شد، گفت: امروز چه جیب‌هایی که بوسیله اینستاگرام به خاطر فروش مشروب و مواد خالی و چه جیب‌هایی پر از پول کثیف نمی‌شود! چه خانواده‌هایی که نابوده نمی‌شود و هزاران مورد دیگر.

 

این کارشناس در پایان اینستاگرام را اتوبان بدون ترددی خواند و تصریح کرد: بسته شدن این برنامه می‌تواند شروعی برای یک حرکت بزرگ در راستای استقلال در فضای مجازی کشور باشد.

لیلا نظری فرهودی

انتهای پیام/ن/10

دیدگاه شما

نقشه ماهواره ای اسدآباد
پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد
بانک ملت
https://telegram.me/Avaseyedjamal