پربیننده ها

آخرین اخبار

22. بهمن 1397 - 13:53   |   کد مطلب: 32045
مروری بر وقایع انقلاب در دیار همدان مربوط به بهمن ماه سالهای ۱۳۵۲ الی ۱۳۵۹ همچون آزادی نخستین پایگاه هوایی کشور، مقاومت مردم اسدآباد در برابر ستون زرهی ارتش و غیره را در این خبر بخوانید.

به گزارش آوای سیدجمال، به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، بزرگ ترین اهرم پیشبرد انقلاب اسلامی، حضور عظیم توده های میلیونی مردم در عرصه‌های انقلاب بود که با ایمان نافذ و عمیق از یک سو و معرفت و آگاهی بالا از سوی دیگر، به ندای رهبرشان لبیک گفتند و در پرتو هدایت‌های روشنگرانه و پیامبرگونه او، صبر و مقاومت و استقامت را پیشه خویش ساخته و عاقبت شهد گوارای پیروزی بر نظام سلطه را نوشیدند.

یکی از بارزترین ویژگی‌های انقلاب اسلامی که در کمتر انقلابی نظیر آن وجود داشته است، مردمی بودن آن است به گونه‌ای که همه ملت ایران در شهر و روستا، از کوچک و بزرگ، زن و مرد در آن مشارکت داشتند. بر خلاف انقلاب‌های بزرگ دنیا که طبقات خاصی از جامعه در آن نقش آفرینی کردند.

انقلاب شکوهمند کشور اسلامی ما نشأت گرفته از مکتب سعادت آفرینی است که مبانی آن از تعالیم الهی بوده و تحقق اجتماعی آن در گرو اقدام و رفتار آحاد جامعه است، مردم همدان از سالها قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در راستای مبارزه با ظلم طاغوت گام برداشتند.

وقایعی همچون 21بهمن ماه 1357 که در آن پیروزی انقلاب در پایتخت و کشور رقم خورد و حماسه جلوگیری از حرکت ستون زرهی لشکر 81 کرمانشاه توسط مردم همدان با رهبری آیت الله مدنی شکل گرفت. با این اقدام مردم همدان، پیروزی انقلاب در پایتخت و به دنبال آن در کشور به قطعیت رسید.

این حرکت مردمی از دید بسیاری از مردم و رسانه ها مغفول مانده که نیاز به آگاه سازی عمومی دارد چرا که این موضوع نقش بسیار مهمی در تاریخ و سرنوشت کشور ما و در انقلاب ایفا کرده است.

در این بخش مروری بر وقایع انقلاب در دیار همدان مربوط به بهمن ماه سالهای 1352 الی 1359 خواهیم داشت.

30 بهمن ماه 1352: شهادت گروه انقلابی ابوذر توسط ساواک

 به شهادت رسانیدن گروه انقلابی ابوذر شامل شهیدان ولی ا... سیف، بهمن منشط، عبادله خدارحمی، ماشاا... سیف، روح ا... سیف و حجت ا... عبدلی توسط ساواک، لازم به ذکر است که فعالیت گروه انقلابی ابوذردر راستای از بین بردن مراکز فساد و اعدام انقلابی عناصر فاسد بوده که با محوریت سردار شهید محمد طالبیان و هماهنگی با آیت ا... ربانی انجام می گرفته است.

1 بهمن ماه 1357: راهپیمایی بی نظیر در سطح استان همدان که مصادف با اربعین حسینی به وقوع پیوست، در شهر همدان نیز بیش از یکصد هزار نفر از مردم انقلابی در این تظاهرات شرکت کردند.

14 بهمن 1357: بیش از 450 نفر از همافران انقلابی پایگاه شهید نوژه دستگیر و به تبریز انتقال داده شدند.

21بهمن ماه 1357 : مقاومت مردم اسدآباد در برابر ستون زرهی ارتش

مردم انقلابی اسدآباد با دیدن ستون زرهی ارتش که به سمت همدان در حال حرکت بود، در مسیر گردنه اقدام به پرتاب سنگ و سایر اشیاء به سمت این ستون نمودند که با تیراندازی از آنان و تعدادی از انقلابیون مجروح شدند و مردم مجبور به ترک مسیر شدند.

21بهمن ماه 1357 : پیروزی انقلاب در پایتخت و کشور/حماسه جلوگیری از حرکت ستون زرهی لشکر 81 کرمانشاه توسط همدانیان

حماسه جلوگیری از حرکت ستون زرهی لشکر 81 کرمانشاه که برای سرکوب کردن حرکت انقلابی مردم تهران عازم پایتخت بودند، توسط مردم انقلابی همدان با محوریت آیت الله سید اسدالله مدنی، به وقوع پیوست. در این حرکت که از صبح آغاز شد مردم از همدان، بهار و مریانج فوج فوج خود را به مسیر جاده کرمانشاه رسانیده و با ایجاد موانع از حرکت ستون جلوگیری نمودند. با این اقدام مردم همدان پیروزی انقلاب در پایتخت و به دنبال آن در کشور قطعیت یافت.

21بهمن ماه 1357 : نخستین پایگاه هوایی کشور آزاد شد

اسلحه­ خانه پایگاه سوم شکاری توسط همافران انقلابی تصرف گردیده و تمامی امور پایگاه در اختیار آنان قرار گرفت و بدین ترتیب پایگاه هوایی همدان به عنوان اولین پایگاه کشور به دست انقلابیون افتاد.

22 بهمن 1357: در جریان درگیری مردم ملایر با عوامل خود فروخته شهربانی تعدادی از آنان به شهادت رسیدند ولی مرکز شهرباین را به تصرف درآوردند.

23 بهمن 1357: برخی از عناصر فاسد شهربانی تویسرکان هنوز پاسگاه را تحت کنترل داشته و با وجود پیروزی انقلاب به خواسته مردم سر تسلیم فرود نیم آوردند در صبح این روز درگیری شدیدی بین مردم و این عوانل رخ داد که منجر به تصرف پاسگاه و شهادت جمعی از مردم شد.

19 بهمن 1359: درگیری بین نیروهای سپاه همدان( کبودراهنگ) با ضد انقلابیون در منطقه کامیاران که منجر به شهادت تعدادی از رزمندگان شد.

26 بهمن 1359: عملیات شهید فرجیان زاده در ارتفاعات زیل، منطقه مهران توسط رزمندگان همدانی انجام شد.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نقشه ماهواره ای اسدآباد
پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد
بانک ملت
https://telegram.me/Avaseyedjamal