آخرین اخبار

21. اسفند 1397 - 10:52   |   کد مطلب: 32214
فرماندار اسدآباد گفت: ورود زودتر از موعد عشایر به مراتع اسدآباد سبب خسارت به پوشش‌های گیاهی مراتع می‌شود.

به گزارش آوای سیدجمال، به نقل از خبرگزاری تسنیم از اسدآباد‌،کریم حمیدوند  شامگاه دوشنبه در جلسه رسیدگی به مشکلات ورود زودهنگام عشایر به مراتع اسدآباد اظهار داشت: زمان ورود مجاز عشایر به مراتع اسدآباد 15 اردیبهشت سال 98 است اما بسیاری از عشایر زودتر از موعد مقرر وارد مراتع منابع طبیعی این شهرستان شدند که خسارات بسیاری را به پوشش گیاهی مراتع وارد می‌کند.

 

وی تصریح کرد: از امور عشایری استان خواستاریم هیچ گونه خدماتی  به ورود زودهنگام عشایر در مراتع اسدآباد   ارائه ندهند و ضمن شناسایی افراد  متخلف، اطلاعات لازم در رابطه با  هرگونه ورود زودهنگام و غیر مجاز به مراتع شهرستان را به فرمانداری و بخشداری‌ها  اعلام کنند تا از طریق قانونی با آنان برخورد شود.

 

فرماندار اسدآباد  با بیان اینکه  بر اساس مجوزهای صادره تنها 57 خانوار عشایر می‌توانند به همراه سه هزار و 772 رأس دام به مراتع شهرستان کوچ و وارد شوند ابراز کرد: در حال حاضر هر ساله 9 هزار مازاد دام عشایر وارد مراتع منابع طبیعی این شهرستان می‌شود که ورود زودهنگام آنان ضمن تخریب منابع طبیعی  مانع کامل شدن رویش گیاهان است.

 

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان نیز از استقرار  چند اکیپ در چارت ورودی 4 شهرستان اسدآباد تویسرکان ،ملایر ،نهاوند  برای کنترل دام عشایر خبر داد و  اظهار داشت: بر اساس آمار، هر ساله 2500 خانوار با 500 هزار دام با 11 برابر مازاد دامی وارد استان می‌شوند که این میزان ورود مازاد  دام عشایر به مراتع استان همدان خسارت بسیاری به مراتع  و گونه‌های گیاهی استان همدان می زند.

 

خزایی تصریح کرد: استان همدان دارای یک هزار و 680 گونه گیاهی است که از این تعداد 33 گونه  تنها مختص به استان همدان بوده و برای حفظ و تنوع زیستی این گیاهان نیازمند همکاری هستیم.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نقشه ماهواره ای اسدآباد
پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد
بانک ملت
https://telegram.me/Avaseyedjamal