آخرین اخبار

12. شهريور 1398 - 13:06   |   کد مطلب: 33412
رئیس جمهوری با بیان اینکه مسیر استراتژی ما بر دو پایه مقاومت داخلی و دیپلماسیِ فعال استوار است، گفت: تصمیمی برای مذاکره دوجانبه با آمریکا در هیچ مقطعی نداشته و نداریم؛ پیشنهادهایی مطرح شده اما پاسخ ما همیشه منفی است.

به گزارش آوای سیدجمال، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در جلسه بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی آموزش و پرورش و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، افزود: آمریکا در ۱+۵ با ما گفت و گو می‌کرد و اگر تمام تحریم خود را بردارد باز هم امکان پذیر است در جلسه ۱+۵ مثل قدیم حضور پیدا کند.

 

وی در رابطه با سوء برداشت‌ها از سخنرانی‌هایش، گفت: چون این حرف را در سخنرانی ها نمی توانیم کاملا باز کنیم، برخی فکر می کنند مقصود از مذاکره، گفت و گوی ۲ جانبه است؛ خارجی‌ها معمولا برداشت‌های خود را دارند اما اصول سیاست های ما را رهبری مشخص می کند؛ همه ما مسیر واحدی را طی می کنیم و در مسائل ملی اختلافی وجود ندارد.

 

 

روحانی عنوان کرد: امسال نخستین گام کاهش تعهدات را برداشتیم اما در عین حال مذاکره خود را نیز با کشورهایی که روابط نزدیک داریم - مثل چین و روسیه و دیگر کشورها مثل اروپا و دیگران کشورها - ادامه دادیم.

 

وی با یادآوری اینکه در پایان دو ماه به نتیجه نرسیدیم و گام دوم تعهدات برجامی را برداشتیم، افزود: دو ماهه دوم نیز روزهای پایانی خود را طی می کند؛ در این دو ماه مذاکرات مختلفی داشتیم؛ با برخی سران کشورها مستقیم و با برخی تلفنی صحبت کردیم.

 

رئیس جمهوری تاکید کرد: اگر اروپا یا کشورهای ۱+۴ بتوانند به بخشی از تعهدات مهم خود عمل کنند، ممکن است ما هم در بحث کاهش تعهدات تجدید نظر کنیم، اما اگر کار مهمی انجام ندهند حتما قدم سوم را در روزهای آینده (پنجشنبه) برمیداریم.

 

روحانی با بیان اینکه هرچه قدم های بیشتری برداریم حل مساله سخت تر خواهد شد، گفت: از آنجایی که بازگشت به نقطه نخست آسان است،  همچنان بعد از مرحله سوم باز هم به مذاکرات خود ادامه می دهیم.

 

وی عنوان کرد: اساس بحث ما با اروپا این است که اگر نفت ما را نقد و یا نسیه بخرند و پول در اختیار باشد، شرایط برای گام های کاهش تعهدات تسهیل می شود؛ بحث ما در مورد چند ماه آینده تا پایان سال میلادی است؛ هنوز به توافق نرسیده ایم اما مذاکراتمان ادامه دارد.

 

رئیس جمهوری ادامه داد: حالا که مشخص شد سیاست آمریکا جواب نمی دهد و ملت ایران برابر توطئه ها و مشکلات ایستادگی می کند، به مسیر درست و تعهدات بازگردند تا شاهد شرایط دیگری باشیم.

دروازه دیپلماسی هیچ گاه بسته نبوده است

روحانی اظهار داشت:‌ برای مشکلات زلزله سال ۹۶ و سیل امسال، دولت همه توان و تلاش خود را به کار برده است؛  دولت مشکلات را نه با همکاری همه مردم و ارگان‌ها رفع می کند. همه اینها نشان از آن دارد که مقاومت و ایستادگی جواب می دهد و در کنار آن دیپلماسی فعال می‌تواند مسیر را برای ما آسان‌تر کند.  

 

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه ‌ما هیچگاه دروازه دیپلماسی را نبستیم و نخواهیم بست،  بیان کرد: سیاست این دولت از آغاز دولت یازدهم و ادامه آن در دولت دوازدهم تعامل سازنده با جهان بوده و این را ادامه خواهیم داد. ما معتقد نیستیم که از دو ابزار یا دیپلماسی یا مقاومت یکی را باید استفاده کنیم؛  معتقد نیستیم که مقاومت ملی با دیپلماسی فعال در تضاد است ما این دو را مکمل همدیگر می‌دانیم.

 

روحانی عنوان کرد:‌ خواهشمندم بعضی رسانه‌های جمعی تضاد و تقابل و دوگانگی در کشور درست نکنند. شرایط ما شرایط دوگانگی نیست بلکه شرایط وحدت و صدای واحد است. نباید ما صدای دشمن را از حنجره ولو گروه مخالف دولت بشنویم. بگذاریم دشمن با حنجره خودش حرف بزند. چرا یک عده حنجره خودشان را به برنامه و تبلیغات دشمن و صدای دشمن عاریه می دهند؟ امروز باید متحد و در کنار هم باشیم.

 

رئیس جمهوری تصریح کرد:‌ با اتحاد و فعال شدن همه کنار یکدیگر می‌توانیم از این مشکل راحت‌تر عبور کنیم و بدون اتحاد،  وحدت و یکپارچگی شاید عبور از مشکل فعلی بسیار سخت و مشکل باشد.

 

روحانی گفت: بعد از یکسال صبر راهبردی، ما سیاست تقابل کاهش تعهد را آغاز کردیم.  این فرصت برای جهان و تاریخ کافی بود. لازم بود برابر دیگران که تعهداتشان را کنار گذاشته یا به شدت کاهش داده بودند کاهش تعهدات را آغاز کنیم.

 

پس از ۱۶ ماه مقاومت، نگاه دنیا به مردم ایران تغییر کرده است

روحانی گفت: شرایط امروز کشور، ‌سخت و پیچیده است که نیاز به نقش آفرینی استثنایی از سوی مجلس شورای اسلامی، دولت، قوه قضاییه و سایر ارکان نظام دارد.

 

 

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: به یاد ندارم که هیچ کشوری در تاریخ دهه‌های گذشته همانند ایران در فشار اقتصادی بی حد و حصر و حداکثری استکبار جهانی و دشمنان قرار گرفته باشد.

 

روحانی گفت: در ۱۶ ماه پیش طرحی از طرف دشمنان مطرح شده بود که با اعلام و اجرای تحریم شدید علیه جمهوری اسلامی ایران، کشور ۶ ماه بیشتر نتواند تاب آوری داشته باشد. اگر به تاریخ کشورهای دیگر مراجعه کنیم با چنین تحریمی - که از تحریم صادرات نفت و سایر موارد گرفته تا تحریم شدید بانکی و تا تحریم کشتیرانی و بیمه و سایر تحریم ها - هیچ کشور معمولی نمی توانست ۶ ماه تحمل کند.

 

 

وی افزود: با محسابات عادی، محاسبه آنها مبنی بر اینکه بعد از ۶ ماه چیزی از نظام،  انقلاب،  دولت و مجلس باقی نمی ماند چندان غلط نبود،  اما وقتی این محاسبه برابر یک ملت آبدیده که فراز و نشیب فراوان در تاریخ دیده و ایمان قوی و اعتقاد قوی به خاندان رسالت و همواره پشت سر پرچم سالار شهیدان و آمادگی ایثار برای در طول تاریخ بوده، اعمال می شود نادرست و غلط از آب در می آید؛  آنها امروز به این واقعیت رسیده اند.

 

 

روحانی ادامه داد: امروز نگاه دنیا و حتی نگاه آمریکا به ملت ایران نسبت به ایران بعد از ۱۶ ماه مقاومت عوض شده است. آنها هم به این نتیجه رسیده اند که با فشار حداکثری نمی توانند ملت ایران را به زانو درآورند. این همه پیغام با واسطه با سراسر جهان که امروز مشاهده می کنیم به خاطر همین یاسی است که بر نقشه دشمن و افکار دشمن مستولی شده است.

 

 

وی ادامه داد: آنها می دانند این راه پاسخ نخواهد داد و می دانند که این جنگ تحمیلی اقتصادی چون جنگ تحمیلی نظامی ۳۰ سال قبل هیچ نتیجه ای نمی دهد؛ در آن زمان نیز آنها فکر نمی کردند ملت ما با وجود همه دشواری ها برابر جهان یعنی در برابر کشوری که به ایدئولوژی شرق به ظاهر خودش را مسلح و با سلاح غرب و شوروی و فرانسه و با پول ارتجاع به ویژه عربستان خود را مجهز کرده بود،  بتواند پیروز شود.

 

روحانی گفت: آمریکا به بعثی ها اطلاعات  می داد، شوروی و فرانسه اسلحه می داد، ارتجاع عرب هم دلار و پول و بندر به آنها می داد و برخی از کشورهای مرتجع منطقه فرودگاه را در اختیار آنها گذاشته بودند و با وجود همه این تلاش ها و حصری که برای ما بوجود آورده بودند، رزمندگان دلاور، سپاه و ارتش، بسیج و همه مردم با دادن عزیزترین فرزندان خود پیروزی را به دست آوردند.

 

رئیس جمهوری ادامه داد: این جنگ تحمیلی دوم که از نوع اقتصادی، روانی و سیاسی است سرنوشتی بهتر از آن جنگ نخواهد داشت، در این جنگ تحمیلی هم ملت ما پیروز صحنه است. این سخن امروز ادعا نیست.

 

با صبر انقلابی و تدبیر عقلانی، آمریکا را منزوی کردیم
روحانی اضافه کرد: راهبردی که نظام برابر توطئه آمریکا اتخاذ کرد راهبرد صبر انقلابی و تدبیر عقلانی بود. ما با صبر انقلابی و تدبیر عقلانی نگذاشتیم ایران تنها بماند و توانستیم آمریکا را در انزوا قرار دهیم.

 

روحانی یادآور شد: در تاریخ جهان از آن زمانی که آمریکایی ها ابرقدرتی خود را شروع کردند،  برای نخستین بار است که این کشور علیه یک ملت و کشور برنامه ریزی و توطئه می کنند و دنیا به آنها روی خوش نشان نمی دهد، رای مثبت نمی دهد و راه آنها را نمی پذیرد و حداقل در بیان و زبان و سیاست با ملت ایران همنوا هستند؛  از لحاظ سیاسی و حقوقی در مجامع حقوقی بین المللی و در دادگاه بین المللی ملت ایران پیروز این صحنه بوده است.  

 

رئیس جمهوری اضافه کرد: یک نمونه پیدا کنید که آمریکا در یک توطئه بزرگ جهانی وارد شده و تنها مانده باشد، او و اذنابش یک رژیم منحوس و نامشروع و چند «کشورک» در کنار آمریکا ماندند و کل ملت ایران خود را در کنار ملت های جهان  و حتی دولت های بزرگ جهان می بینند.

 

وی ادامه داد: ما در این راه و مسیر، نخستین قدمی که برداشتیم دادن یک فرصت تاریخی به کشورهای ۱+۴ بود. در این فرصت تاریخی می توانستند به تعهدات خود عمل کنند و اگر به تعهدات خود عمل می کردند ما هم به تمامی تعهدات در برجام عمل می کردیم و بنابراین آمریکا نه تنها از لحاظ سیاسی، اجتماعی، افکار عمومی و حتی اقتصادی نیز شکست می خورد.

 

روحانی گفت: متاسفانه بعد از تخلف و خیانت آمریکا و زیر پاگذاشتن تعهدش، اروپایی ها هم یا به وظیفه خود عمل نکردند یا نتوانستند یا هر دو، که آنچه ما می فهمیم هر دو است. جایی می توانستند انجام ندادند و جاهایی نیز با مشکلاتی مواجه بودند.

 

 

استراتژی ما بر دو پایه مقاومت داخلی و  دیپلماسی فعال استوار است
روحانی تاکید کرد: در این مسیر استراتژی ما بر دو پایه مقاومت داخلی و دیپلماسی فعال استوار است؛  بدون مقاومت داخلی راه به جایی نمی بریم و بدون دیپلماسی فعال هم مسیر و راه ما دشوار خواهد بود؛ بنابراین پایه اصلی استراتژی ما این بود که ملت ما روی پای خود بایستد، مجلس و دولت قوه قضائیه و همه ارکان دست به دست هم دهند و بتوانیم مردم را از معضلات و مشکلات اقتصادی که آنها را تحت فشار قرارداده از این فشار بکاهیم.

 

 

رئیس جمهوری با تاکید بر نقش رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و تشکیل جلسه سه قوه و شورای عالی هماهنگی اقتصادی که با تدبیر ایشان شکل گرفت، گفت:  «حتی ایشان در جلسه ای این پیشنهاد را مطرح کردند و فرمودند اگر نظری دارید بعدا صحبت شود و این اصلش مورد قبول همه باشد و ما پذیرفتیم و بر آن مبنا آن جلسه شروع شد و البته خیر و برکات فراوانی هم این جلسه داشت و امیدواریم بعد هم برکات بیشتری برای ما داشته باشد».

 

وی نمایندگان مجلس را حامیان اصلی دولت خواند، گفت: شما به وزیران رای دادید و دولت به پیشنهاد و تعیین افراد، توسط رییس جمهوری و رای اعتماد شما کار خود را آغاز کرد بنابراین با کمک شما بوده که دولت تشکیل شده و با کمک شما است که دولت در مسیر قانونی خود قدم بر می دارد؛ بنابراین در این روزهای سخت با وحدت از این مشکل عبور کنیم ولو اینکه برای مردم روزهای سختی گذشته و باز روزهای سختی خواهد بود.  

 

روحانی با بیان اینکه مقاومت ملت ایران موفقیت و پیروزی را به دست آورده است، گفت: بعد از اردیبهشت ۹۸ که تحریم را شدیدتر و به اصطلاح خود صد در صد کرده و از تمام ابزار خود علیه ملت ایران استفاده کرده اند، آنچنان فشاری بر کشورهای دیگر وارد کردند که اگر یک هواپیما به ایران پرواز می کرد یا بکند یا از ایران به کشور دیگری که به قول ایرانی ها با چهارچشم مواظبت می کنند.  اگر یک قایق از بندر ما حرکت کند و مقصدی را مدنظر قرار دهد تحت مراقبت شدید آنها قرار می گیرد، چنین تحریمی و چنین پایشی و نظاره گری و فشاری بی سابقه است.

 

رییس جمهوری ادامه داد: باید شاخص های اقتصادی در این چند ماه بگوید که آیا مقاومت ملت ایران پاسخ داده یا پاسخ نداده است.

 

بازار سرمایه امیدوارکننده است
روحانی اظهار داشت: اخیرا بانک مرکزی در گزارشی اعلام کرد که شاخص بهای تولیدکننده در ماه گذشته نسبت به ماه قبل از آن، فقط هفت دهم درصد، یعنی کمتر از یک درصد رشد داشته و در شاخص نقطه به نقطه نیز هشت واحد درصد کاهش داشته است؛ این آمارها نشان دهنده کاهش شاخص بهای تولیدکننده است و اثر آن در چند ماه آینده در تورم مصرف کننده ظاهر می شود؛ این علامت،  یک علامت مثبت به شمار می‌آید.

 

رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به ثبات نرخ ارز اشاره کرد و گفت: قیمت ارز از یک ثبات نسبی در دو ماه اخیر برخودار شده که نشان می دهد بازار آرامش دارد؛ علاوه بر این،  بازار سرمایه نیز امیدوار کننده است که این به معنای امید مردم به تولید است.  

 

وی با بیان اینکه اگر مردم به تولید امیدوار نباشند به بازار سرمایه مراجعه نمی کنند، گفت: شاخص‌های صنعتی نشان می‌دهد هم در زمینه اخذ مجوز هم افتتاح کارگاه‌های صنعتی ما نسبت به سال گذشته رشد ۱۸ تا ۲۰ درصدی داریم که این رشد به این معناست که برخلاف تمام تبلیغاتی که متمرکز شده تا روحیه ملت ما را تضعیف کند، مردم ما در مسیر آبادانی و تولید در حال حرکت هستند.

 

 

رئیس جمهوری گفت: اینکه ما در آغاز امسال و در شرایط فعلی کلید ساخت ۱۱۰ هزار مسکن شهری و روستایی را می زنیم و اعلام می کنیم تا سال آینده 900 هزار واحد ترمیم و ساخته می‌شود،  به معنای حرکت مثبت اقتصادی جامعه است؛ خانه سازی ها توسط دولت انجام نمی گیرد بلکه توسط بخش خصوصی انجام می شود. دولت فقط تسهیلات لازم را فراهم کرده است.

 

الحاق به اوراسیا آبان ۹۸ اجرایی می شود
رئیس جمهوری گفت: جمهوری اسلامی ایران برای نخستین بار پس از انقلاب، ورود به روابط آزاد تجاری با جمع کشورهای اوراسیا را عملیاتی کرده است که در آبان سال ۹۸ اجرایی می شود؛  به این ترتیب ایران عملا وارد یک پیمان اقتصادی-منطقه ای می شود که می تواند راه را برای صادرات و واردات آسان تر کند.

 

 

روحانی به توافق‌های انجام شده برای مبادله با چند کشور بزرگ جهان با پول ملی اشاره کرد و گفت: این امر به معنای ضربه بر دلار و توطئه های آمریکا نسبت به برنامه های اقتصادی کشور است.

 

رئیس جمهوری افزود: امروز در کشور شرایط آرام تری نسبت به دو سه ماه پیش مشاهده می کنیم و به امید خدا شرایط بهتری نیز در ماه های بعد تجربه خواهیم کرد.

 

 

وی با بیان اینکه دولت یازدهم و دوازدهم در این ۶ سال در شرایط بسیار سختی قرار داشته و کشور به استثنای یکسال و نیم، همیشه در تحریم بوده است، گفت: باوجود تحریم‌ها، ۱۴ فاز پارس جنوبی و ۱۵ واحد پتروشیمی بزرگ را افتتاح کردیم و در کشاورزی تحولات بزرگی بوجود آوردیم. ۶۰۰ هزار هکتار از اراضی تحت آبیاری قطره‌ای و سامانه‌های نوین در قالب طرح هایی در خوزستان، ایلام، سیستان و بلوچستان اجرا شده است. همچنین، با وجود همه فشارها، گازرسانی و آب رسانی و برق‌رسانی به روستاها و انتقال  خطوط تلفن و اینترنت به روستا، بطور روزانه ادامه دارد.

 

 

موافق تشکیل وزارت میراث فرهنگی نبودیم
رئیس جمهوری در بخش دیگری از صحبت های خود در رابطه با تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، گفت:‌ نمایندگان مجلس قصد اضافه کردن وزیر جدیدی را دارند؛ ما دولتی ها چندان موافق تشکیل این وزارتخانه نبودیم اما تصمیم نهایی با نمایندگان و شورای نگهبان است.

 

 

روحانی با اشاره به استعفای سید محمد بطحایی از وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: آقای بطحایی علاقه‌مند شد که در کنار شما نمایندگان باشد و استعفا داد. در استعفای خود نوشته بود که می‌خواهم در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کنم ولی من خیلی موافق نبودم ولی اصرار وی و تنگی وقت برای استعفا، به دفتر ما فشار آورد و موجب پذیرش استعفا شد.

 

وی با بیان اینکه بطحایی وزیر خوبی بود، تصریح کرد: وی در کار خود فعال بود و در دولت هیچ مشکلی نداشت. البته با وزیران قبلی هم نداشت با آقای دانش و فانی هم مشکلی نبود. با اینها رابطه خوبی داشتیم و از حسینی هم که در این چند ماه زحمت را به دوش گرفت و آموزش و پرورش را سرپرستی کرد، بسیار راضی هستیم و او بیش از آنچه فکر می‌کردیم، توانست آموزش و پرورش را اداره کند.

 

رئیس دولت دوازدهم با بیان اینکه لازم نیست توضیح بدهم میراث فرهنگی از لحاظ فرهنگی و هویت ملی چقدر برای ما مهم است، خاطرنشان کرد: شاید اگر میراث فرهنگی نبود، کتاب نمی‌توانست هویت ملی ما را تبیین کند. کاری که آثار شیراز، اصفهان و بقیه شهرهای بزرگ ایران را می‌تواند گویا باشد، زبان کتاب قاصر و کوتاه است. زبان تمدن و معماری یک زبان رسا و همه فهم است و ترجمه هم نمی‌خواهد. یک زبان واحد دارد و همه دنیا نیز می‌فهمند.  

 

روحانی اضافه کرد: آثار فراوانی در استان‌های ما وجود دارد. کمتر استانی داریم که آثار 700 ساله، 800 ساله و هزار ساله در آن نباشد. همه استان‌ها از این نعمت بزرگ که پرچمدار هویت ایرانی است، برخوردار هستند. نگه داشتن، حفظ و معرفی اینها به دنیا و عرضه کردن به مردم داخلی و خارجی یک وظیفه ملی، فرهنگی و انقلابی همه ماست.  

 

وی با بیان اینکه گردشگری به عنوان یک پیشران در اقتصاد و اشتغال ماست، ابراز داشت: ما امروز باید دو کار بزرگ انجام دهیم. نخست اینکه نباید بگذاریم در شرایط فشار اقتصادی جوانان بیکار بمانند. نباید بگذاریم آمار بیکاری ما رشد پیدا کند. باید در شرایط تحریم هم بیکاری را کاهش دهیم.  

 

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه دومین مساله در بحث محیط کسب و کار است که ما بتوانیم محیطی را ایجاد کنیم تا مردم به خوبی بتوانند در کشور سرمایه‌گذاری کنند، عنوان کرد: برای این کار، موضوع گردشگری برای ما بسیار مهم است؛ هم موجب سرمایه‌گذاری در کشور در بخش‌های مختلف می‌شود و هم می‌تواند موجب اشتغال بسیار خوب در کشور باشد که ما امروز بسیار به آن نیاز داریم.  

 

روحانی ادامه داد: افتخار می‌کنم دولت در شرایط تحریم توانست آمار بیکاری را کاهش دهد و از ۱۲.۱ به ۱۰.۸ برساند که به معنای آن است که همه بخش اجرایی کشور، مجلس و سایر مسئولان در این زمینه فعال بودند؛ پس گردشگری برای ما مهم است.

 

 

مونسان آمادگی مسئولیت وزارت میراث فرهنگی و گردشگری را دارد

روحانی افزود: گردشگری برای ما مهم و خوشبختانه رو به توسعه است؛  از آغاز دولت یازدهم تا امروز هر سال نسبت به سال قبل، گردشگران بیشتری وارد کشور ما شده اند و امروز هم برای ارز و ریال ما و هم برای اشتغال و فروش اجناس ما بسیار مهم است و البته صنایع دستی هم در کنار آن که هم موجب تحرک در اشتغال است و هم معرف فرهنگ عظیم ایرانی ما است.

 

رئیس جمهوری بیان کرد: برای این کار آقای مونسان که از قبل هم در همین سمت در دولت فعالیت می کرد،  عنصر فعال، بانشاط، پرکار، خوشفکری است که از بهترین دانشگاه این کشور فارغ التحصیل شده و آمادگی دارد این بار هم مسئولیت این بخش را بر دوش بگیرد.

 

روحانی گفت: امیدوارم با رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این دو سال باقی مانده همچنان آقای مونسان بتواند در این سمتی که تاکنون بوده، البته به عنوان وزیر، این مسئولیت را بر عهده گیرد.

 

 

حاجی میرزایی تجربه خوبی در آموزش و پرورش دارد
روحانی در ادامه به گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: این وزارتخانه پایه‌ای و اساسی است و هر آنچه که برای آینده کشور می‌خواهیم، آغاز آن از آموزش و پرورش است. اگر معنویت و نشاط و پیشرفت اجتماعی و صنعتی می‌خواهیم و اگر اشتغال، قدرت ملی می‌خواهیم، از آموزش و پرورش آغاز می‌شود.  

 

وی تصریح کرد:‌ امروز یک سرمایه بسیار بزرگ و عظیم به عنوان امانت مردم یعنی ۱۴ میلیون دانش آموزش در اختیار ما است و بیش از ۹۰۰ هزار نفر عزیزانی که این بار مسئولیت آموزش و پرورش را در سراسر کشور بر دوش گرفته اند و این کار عظیم و بزرگ را انجام می‌دهند.

 

رئیس جمهوری اظهار داشت: آموزش و پرورش، جزو وزارتخانه‌هایی است که پیچ و خم آن بیشتر از وزارتخانه‌های دیگر است و ما برای اینکه به معرفی وزیر برسیم، باید از این پیچ و خم‌ها عبور کنیم.  برای آموزش و پرورش در مجموع ۹ نفر را در ذهن داشتم که یکی از آنها آقای حاجی میرزایی بود.

 

 

روحانی با بیان اینکه حاجی‌میرزایی مزایای ویژه‌ خود را دارد، گفت: اگر وزیر دیگری بود مزایای وی را نداشت. وی از نظر خلق و خوی، اخلاق، ادب و نحوه برخورد، انسان فوق‌العاده ای است و ما تا به حال در این ۶ سال ندیده‌ایم که عصبانیت وی چگونه است و این را تجربه نکردیم.

 

وی با بیان اینکه دبیری دولت کار آسان و ساده‌ای نیست، گفت: حاجی میرزایی در همه روزهای سخت دولت و در این ۶ سال،  کار را به خوبی و با نظم و بادقت در تنظیم و آماده کردن برنامه‌های دولت انجام داده است.

 

رئیس جمهوری اضافه کرد:‌ هیچگاه ندیدیم وی طرحی را به دولت بیاورد که در متن آن اشتباه و یا در چارچوب‌های آن ایرادی وجود داشته باشد و این نشان از دقت، حوصله و پرکاری وی است. ضمن اینکه وی با همه اعضای دولت و سیاست‌ها و مصوبات دولت و با آموزش و پرورش آشناست. می دانم که معلمان ما همچنان مطالباتی دارند و همچنان ما باید در کنار آنها باشیم و به آنها کمک کنیم.  

 

روحانی تصریح کرد: حاجی میرزایی این توان را دارد هم از لحاظ تحصیلات که علوم اجتماعی است و هم از نظر تجربه کار معلمی هم تجربه ۲۰ ساله‌ کار معلمی در آموزش و پرورش داشته، کاملا برای این کار مهیا است. معتقدیم در دوران وی، یک تحول بسیار خوبی را در آموزش و پرورش شاهد خواهیم بود. این وزارتخانه برای همه ما و آینده ما بسیار اهمیت دارد.

 

 روحانی بیان کرد: من از همه نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواهش می کنم به این دو وزیر رای دهند تا بتوانیم با همه افراد کابینه که مورد نیاز ما هستند فعالیتمان را ادامه بدهیم. مخصوصا آموزش و پرورش که ما نزدیک مهرماه هستیم و بار بسیار سنگینی امروز بر دوش این وزارتخانه است. امیدواریم این بار امانت را به این دو عزیزمان بسپاریم و بتوانیم در این مسیر  و در شرایط سخت کشور ان شاء الله موفق باشیم.

 

تسلیت ایام سوگواری

روحانی همچنین ایام سوگواری و شهادت حضرت امام حسین (ع) و یارانشان را تسلیت گفت و اظهار امیدواری کرد همه ما بتوانیم پیرو راه آن عزیزی باشیم که گفت قیام من برای سامان دادن امور جامعه و نجات امت از انحراف و نفاق است که اراده من امر به خوبی ها و نهی از پلشتی ها و زشتی ها است. راه من راه جدم و پدرم و راه برادرم خواهد بود.

 

 

وی ادامه داد: همه امید ما این است که بتوانیم پیرو راه آن بزرگوار برای اصلاح جامعه باشیم و در مسیر استقرار خوبی ها و پاک کردن جامعه از بدی ها از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم.

دیدگاه شما

نقشه ماهواره ای اسدآباد
پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد
بانک ملت
https://telegram.me/Avaseyedjamal