آخرین اخبار

8. آبان 1398 - 7:42   |   کد مطلب: 33865
جهادکشاورزی به باغداران و کشاورزان پیشنهاد کرد؛
احداث استخرهای پی در پی در میسر رودخانه‌ها
مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسدآباد- همدان گفت: احداث استخرهای پی در پی در مسیر رودخانه‌ها در فصولی که آب پایدار است، می‌تواند بهترین فرصت برای باغداران و کشاورزان نسبت به پرورش ماهی و آبزیان باشد.

به گزارش آوای سیدجمال، سقراط بیرنگ از تولید سالانه ۳۶۲ تن ماهی قزل آلا و کپور در واحدهای پرورش ماهی سردآبی و گرم آبی این شهرستان خبر داد و افزود: از ابتدای سال تا کنون بیش از ۵۰۰۰ بچه ماهی قزل آلا و کپور در استخرهای خاکی و پرورش ماهی سطح شهرستان رهاسازی شده است.

 

 

وی با اشاره به وجود دو واحد استخر پرورش ماهی تزئینی در اسدآباد ادامه داد: این دو واحد استخر پرورش ماهی تزئینی در مجموع با ظرفیت ۳۷۵ هزار قطعه به مساحت ۴۳۹ مترمربع بوده که ماهی تزئینی این دو واحد بین واحدهای فروشندگان ماهی تزئینی توزیع می شود.

 

 

بیرنگ با بیان اینکه تعداد واحدهای پرورش ماهی این شهرستان ۸۲ واحد بوده و در حال حاضر در شهرستان اسدآباد ۸۲ بهره‌بردار به پرورش ماهی اشتغال دارند، اضافه کرد: از این تعداد واحد پرورش ماهی، ۵۲ مورد مربوط به واحدهای پرورش ماهیان گرم آبی بوده که سالانه دارای ۱۴۹ تن تولید هستند.

 

 

وی با بیان اینکه میزان تولید ماهی قزل آلا در شهرستان اسدآباد سالانه ۲۱۳ تن است، اظهار کرد: در حال حاضر یک واحد پرورش تخم چشم زده یا حد واسط نیز به مساحت ۳۰۰ مترمربع با تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه در سال در شهرستان فعالیت دارد.

 

 

بیرنگ همچنین با اشاره به اینکه از ۸۲ واحد استخر پرورش ماهی، ۲۷ واحد به صورت استخرهای دومنظوره تیپ هستند که براساس نقشه و ساختار شیلات طراحی شده‌اند، تصریح کرد: استخرهای دومنظوره تیپ علاوه بر ذخیره آب، برای آبیاری اراضی به جهت غنی بودن استفاده می‌شود و سالانه دارای ۱۹۲ تن تولید به مساحت ۶۲۸۰ مترمربع هستند.

 

 

وی با بیان اینکه احداث استخرهای پی در پی در مسیر رودخانه‌ها در فصولی که آب پایدار است، می‌تواند بهترین فرصت برای باغداران و کشاورزان نسبت به پرورش ماهی و آبزیان باشد، گفت: اراضی کشاورزی دارای چاه‌های عمیق می‌توانند با احداث استخر ذخیره آب به صورت دومنظوره از آب موجود در امر آبیاری اراضی و پرورش ماهی استفاده کنند که البته این راهکار بیشتر در فصول آبدهی پاسخگو خواهد بود.

 

 

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسدآباد با تأکید بر ترغیب و تشویق جوانان به اشتغال در امر پرورش ماهی اظهار کرد: در حال حاضر در امر اشتغال و مشاغل خانگی در راستای ایجاد و احداث واحدهای پرورش ماهی تسهیلات مناسبی به متقاضیان پرداخت می‌شود.

 

 

بیرنگ در پایان با اشاره به سوددهی بالای پرورش ماهی خاطرنشان کرد: جهادکشاورزی آمادگی هر گونه حمایت از متقاضیان در این راستا را خواهد داشت./ایسنا

انتهای پیام

دیدگاه شما

نقشه ماهواره ای اسدآباد
پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد
بانک ملت
https://telegram.me/Avaseyedjamal