آخرین اخبار

20. آبان 1398 - 12:29   |   کد مطلب: 33988
مدیرگروه پیشگیری از بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اسدآباد گفت: ۲۵ درصد از بیماران دیابتی از بیماری خود کاملا بی اطلاع هستند که با مراجعه به پزشک و آزمایش سطوح قندخون می توانند از بیماری خود مطلع شوند.

به گزارش آوای سیدجمال، فتح‌الله اشرفیان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: ضعف بینایی، پرنوشی، تکرر ادرار، روند کُند التیام زخم‌ها، گرسنگی مداوم، کاهش وزن غیرمنتظره، خستگی و ضعف عمومی و بی حسی از جمله علائم ابتلا به دیابت است که با این وجود، تنها آشنایی با نشانه های بیماری دیابت برای اطلاع از بیماری کافی نیست و افراد دارای چنین علائمی نیازمند مراجعه به پزشک و بررسی سطوح قندخون خود هستند که ردیابی نتایج آزمایش ها مثبت یا منفی بودن دیابت را مشخص می کند.

 

 

وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر در دنیا ۴۲۵ میلیون نفر بین سنین ۲۹ تا ۷۹ سال به دیابت مبتلا هستند، اضافه کرد: از این میزان جمعیت مبتلا به دیابت در حدود چهار تا پنج میلیون نفر در ایران زندگی می کنند که از این تعداد حدود ۱۲ درصد جمعیت شهری و هشت درصد جمعیت روستایی را تشکیل می دهند.

 

 

اشرفیان با اشاره به اینکه ۳۶ درصد از بیماران دیابتی در کشور تحت مراقبت قرار دارند و در این رابطه به برنامه پیش بینی شده و مدنظر وزارت کشور رسیده ایم، خاطرنشان کرد: در بحث برنامه عملیاتی دیابت در درجه اول پیشگیری از ابتلا به بیماری دیابت و در سطح دوم مراقبت از بیماران دیابتی و تحت مراقبت بودن بیماران برای جلوگیری از دچار عوارض بیماری دیابت چون آسیب به چشم، سکته قلبی و مغزی، نارسایی کلیوی، ماکرو و میکرو است.

 

 

وی با بیان اینکه بیماری دیابت شامل سه نوع بوده و نوع دو شایع ترین نوع بیماری دیابت به شمار می رود، تصریح کرد: چاقی و کم تحرکی و کاهش تحرک های جسمی به علت تغییر سبک زندگی ها از مهمترین دلایل ابتلا به بیماری دیابت نوع دو محسوب می شود.

 

 

اشرفیان تعداد بیماران شناسایی شده و تحت مراقبت شهرستان اسدآباد را ۱۲۰۰ نفر برشمرد و گفت: در حال حاضر در شهر و سطح تمامی روستاهای شهرستان با توجه به موقعیت مکانی از طریق خانه های بهداشت و مراکز خدمات جامع سلامت آموزش های لازم به بیماران در رابطه با دیابت ارائه می شود اما باید در کنار آموزش ها بیماران دیابتی نیز از خود مراقبت لازم را داشته باشند.

 

 

وی با تأکید بر اینکه آموزش لازم است اما کافی نیست، یادآور شد: بیماران دیابتی برای مراقبت از خود و جلوگیری از دچار عوارض بیماری دیابت، باید هر شش ماه یکبار به چشم پزشک، اورولوژی و پزشک متخصص دیابت مراجعه کنند.

 

مدیرگروه پیشگیری از بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی اسدآباد در پایان اظهار کرد: در حال حاضر در شهرستان اسدآباد کلینیک تخصصی دیابت هر سه شنبه و چهارشنبه در بیمارستان قائم(عج) با تیم مراقبتی منسجم شامل پزشک متخصص داخلی، پرستار و کارشناس تغذیه فعالیت دارند.

انتهای پیام

دیدگاه شما

نقشه ماهواره ای اسدآباد
پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد
بانک ملت
https://telegram.me/Avaseyedjamal