آخرین اخبار

28. آذر 1398 - 19:20   |   کد مطلب: 34374
دیه به نمایندگان مجلس اگرچه چندان مورد قبول نیست اما به تدریج شکل طبیعی به خودش گرفته است که برخی نمایندگان تاکید دارند، این هدایا را به افراد نیازمند اهدا می‌کنند و اگر مبلغ چشمگیری باشد برای رفع مشکلات حوزه انتخابیه خودشان صرف می‌شود

به گزارش آوای سیدجمال، به نقل از دانا؛ هدیه دیوان محاسبات به نمایندگان مجلس حاشیه‌ساز شد. هدیه به نمایندگان مجلس اگرچه چندان مورد قبول نیست اما به تدریج شکل طبیعی به خودش گرفته است. برخی نمایندگان تاکید دارند که این هدایا را به افراد نیازمند اهدا می‌کنند و اگر مبلغ چشمگیری باشد برای رفع مشکلات حوزه انتخابیه خودشان صرف می‌شود.

موضوع اعطای کارت هدیه و بن سازمان تامین اجتماعی به جمعی از نمایندگان ادوار مختلف مجلس در زمان ریاست سعید مرتضوی در اذهان بسیاری مانده است. سال 92 داوود محمدی نایب رئیس کمیسیون اصل 90 گفت:«در صورت ارائه مستندات مربوط به دریافت کارت هدیه از سوی برخی نمایندگان از سازمان تامین اجتماعی، کمیسیون اصل نود به این موضوع ورود پیدا می‌کند که چرا آنان چنین مبالغی دریافت کرده‌اند.» و 28 مرداد سال 94 ایسنا نوشت: «در بخشی از گزارش تفحص از سازمان تأمین اجتماعی عنوان شده که مقادیری کارت هدیه از محل بودجه این سازمان، برای 37 نماینده مجلس سند خورده است.»

21 آذر سال جاری نماینده قم در شورای عالی استان‌ها و نامزد ریاست سومین سال از دوره پنجم این شورا درباره انتخابات هیأت رئیسه شورای عالی استان‌ها اظهارداشت: این انتخابات مهندسی و مدیریت شده بود.

علیرضا احمدی گفت: در حالی که وزارت کشور به هیأت رئیسه شورای عالی استان‌ها اعلام کرده بود که این انتخابات جلسه آینده برگزار شود، تا 3 نفر از نمایندگان خوزستان که معرفی شده بودند در این رأی‌گیری مشارکت داشته باشند، ولی هیأت رئیسه شورای عالی استان‌ها از حضور آنها ممانعت کرد.

احمدی بیان داشت: هم در شام انتخاباتی که توسط مجموعه مدیریت شهری و شهرداری تهران در اراضی عباس‌آباد برگزار شد، مبلغ هدایای غیرنقدی که اعضای شورا در آن جلسه حضور داشتند و دریافت کردند، به 3 میلیون تومان می‌رسید.

وی همچنین گفت: در انتخابات سال گذشته هم به همین شکل اتفاق افتاد و به هریک از اعضایی که در شام انتخاباتی حضور پیدا کرده بودند، یک میلیون تومان بن دادند. اکنون هدیه دیگری به نمایندگان مجلس خبرساز شده است؛ هدیه‌ای از سوی یک نهاد نظارتی به نام دیوان محاسبات!

بن‌ها را به لاریجانی دادم

11 آذر بود که عضو کمیسیون بودجه مجلس گفت: دیوان محاسبات در یکی از نشست‌های اعضای کمیسیون بودجه با مسئولان این دیوان، بسته‌ای را به نمایندگان هدیه داد.

 حسینعلی حاجی‌دلیگانی گفت: مدتی قبل اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نشستی را در دیوان محاسبات با مقامات این دیوان برگزار کردند که پس از اتمام جلسه بسته‌ای به هر یک از نمایندگان هدیه داده شد که در آن 3 میلیون تومان بن خرید بود.

وی افزود: نیت دیوان این بود که این بن را نمایندگان یا خودشان استفاده کنند یا اینکه در حوزه‌های انتخابیه خود به افراد بدهند؛ البته این بن به همراه تعدادی کتاب در یک کیف به نمایندگان داده می‌شد. حاجی‌دلیگانی خاطرنشان کرد: من این بسته را به همراه یک نامه اعتراضی به رئیس مجلس تقدیم کردم و در نامه‌ای خواستار رسیدگی به موضوع شدم و بنا شد تا رئیس مجلس این موضوع را مورد رسیدگی قرار دهد اما پس از گذشت 6 ماه هنوز هیچ نتیجه‌ای از رسیدگی به این موضوع به من اطلاع داده نشده و خبری از نتیجه پیگیری‌ها نیست.

یک انتقادی که به رئیس و هیأت رئیسه مجلس وارد است این است که وقتی موضوعی به آنها اطلاع داده می‌شود تا مورد رسیدگی قرار گیرد پیگیری‌های لازم در هیأت رئیسه برای نتیجه کار به طور دقیق انجام نمی‌شود. دیروز هم احمد توکلی رئیس هیات مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت با ارسال نامه‌ای به رئیس دیوان محاسبات کشور، اقدام اخیر این سازمان در اهدای 3 میلیون تومان بن خرید به اعضای کمیسیون برنامه و بودجه را خلاف قانون و شرع و مصداق خیانت دانست. متن این نامه به شرح زیر است: «خبر تاسفبار کیف اهدایی دیوان محاسبات به اعضای کمیسیون برنامه و بودجه حاوی 3 میلیون تومان بُن خرید از شهروند را ما نیز شنیده‌ایم.

این کار به جهات مختلف خلاف قانون و شرع و دارای وصف مجرمانه است که مجازات آن در ماده 598 قانون مجازات اسلامی تعیین شده است. علاوه بر این، پلشتی این کار که پیامبر صلی‌ا... علیه و آله و سلم آن را خیانت شمرده است وقتی آشکارتر می‌شود که توجه کنیم دریافت کنندگان، پیشنهاد کننده جنابعالی برای تصدی این سمت و ناظر بر کارکرد شما هستند. نام این را چه چیزی جز رشوه می‌توان نهاد؟ از خدا بترسید و اگر از خدا نمی‌ترسید لااقل از مردم بترسید!»

منبع: آرمان ملی

انتهای پیام/ن

دیدگاه شما

نقشه ماهواره ای اسدآباد
پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد
بانک ملت
https://telegram.me/Avaseyedjamal