آخرین اخبار

7. مهر 1396 - 19:46   |   کد مطلب: 30551
یک کارشناس مسائل سیاسی بابیان اینکه دوره‌ای از رنج و سختی در انتظار مردم کردستان است که قربانی هوس‌ها و قهرمان‌بازی‌های خاندان بارزانی شده‌اند، گفت: حذف عنوان شهروند عراقی بودن برای مردم کرد از گذرنامه‌ها تنها دستاورد این همه‌پرسی است.

به گزارش آوای سیدجمال؛ حسن رحیمی‌روشن کارشناس مسائل سیاسی در یادداشتی نسبت به برگزاری همه‌پرسی در کردستان عراق نوشت: این‌همه پرسی برگزار شد وهمان گونه که پیش‌بینی می‌شد رأی مثبت مردم به‌هیجان‌آمده و به‌شدت احساسی شده به استقلال کردستان مثبت بود.

 

اما بی‌شک این شیرینی و این ‌ماه‌عسل زیاد طول نخواهد کشید زیرا دوره‌ای از رنج و سختی در انتظار مردم کردستان است که قربانی هوس‌ها و قهرمان‌بازی‌های خاندان بارزانی شده‌اند.

 

چراکه موقعیت زمانی، سیاسی، اقتصادی و جغرافیایی منطقه به‌هیچ‌روی مناسب این اقدام‌ نیست.

 

در حال حاضر کردستان عراق همه شرایطی را که یک کشور مستقل باید داشته باشد را دارد از قبیل سیستم قضایی مستقل، نیروی نظامی مستقل اقتصاد و روابط بازرگانی مستقل از سویی دیگر وضع موجود کردستان را هم دولت عراق هم همسایگان پذیرفته‌اند و هیچ‌کدام با وضع کنونی کردستان مشکلی ندارند؛ به عبارت بهتر کردستان عراق هم‌اکنون مستقل هست.

 

اما اعلام همه‌پرسی و قطع ارتباط حقوقی با دولت مرکزی و حذف پرچم عراق از کنار پرچم کردستان و حذف عنوان شهروند عراق بودن برای مردم کرد از گذرنامه‌ها تنها دستاوردی است که اعلام استقلال سیاسی می‌تواند اضافه بر مواردی که گفته شد به دست کردها برسد.

 

اما اصرار بر به دست آوردن چند مورد اخیر باعث خواهد شد که همان دستاوردهای عینی که اکنون کردستان در اختیار دارد نیز از دست برود.

 

انتهای پیام/ن

دیدگاه شما

نقشه ماهواره ای اسدآباد
پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد