آخرین اخبار

2. آبان 1396 - 8:18   |   کد مطلب: 30893
باتوجه به رخداد مسئله برجام و البته اهمیت موضوع هسته‌ای ایران در چند شماره به معرفی فصلی از کتاب "سیاست و دفاع" می‌پردازیم.

به گزارش خبرنگار آوای سیدجمال؛ عضو هیأت علمی دانشگاه بوعلی که اصالتا" یکی از اسدآبادی است، در فصلی از کتاب خود با عنوان "سیاست و دفاع" به موضوع انرژی هسته‌ای ایران از سال ۱۳۳۵ تاکنون اشاره کرده که بنا داریم با توجه به اهمیت این موضوع و البته پیش آمدن موضوع برجام به بخشی از این فصل بپردازیم.

 

در بخش مقدمه این فصل از کتاب آمده است که موضوع فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران یکی از بحران‌های بزرگ و طولانی تاریخ ایران  است که علاوه بر جنبه داخلی آن ابعاد جهانی و بین‌المللی آن نیز در تاریخ معاصر دارای اهمیت است.

 

 تفاوت عمده این بحران با بحران‌های دیگر جنبه بین‌المللی آن است. موضوع فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای در داخل کشور دارای یک اجماع نسبی ملی بوده و اختلافات جدی در لزوم داشتن این فناوری بین دولت‌های مختلف ایران مشاهده نمی‌شود.

 

این بحران که مهم‌ترین مسئله سیاست خارجی ایران پس از موضوع ملی کردن صنعت نفت است از اوایل سال‌های دهه 80 خورشیدی  یکی از موضوعات اصلی سیاست خارجی بوده است.

 

علت اصرار ایران برداشتن این فناوری علاوه بر این‌که یک حق طبیعی طبق معاهدات بین‌المللی است؛ ویژگی‌ها و اهمیتی است که این صنعت درراه توسعه کشور دارد به‌نحوی‌که هیچ منبع انرژی دیگری نمی‌تواند جایگزین آن گردد.

 

اگرچه در شرایط بحرانی تنها قادر به دیدن خطرات هستیم و نه فرصت‌ها.بی‌تردید،در پس هر بحرانی فرصت(و یا فرصت‌هایی) نهفته است.کالبدشکافی یک بحران از منظر صرف تهدید،بر دامـنه و گـستره آن خـواهد افزود.

 

هنریک‌ استراتژیک‌ و مدیر بـحران، دقیقاً در احـصاء بـرآیند تهدیدات و فرصت‌های ناشی از یک بحران ظهور و بروز می‌یابد.تنها در وقفه و منطقه الفراغ میان این دواست که می‌توان به «استراتژی مهار»اندیشید. ( تاجیک، ،1379: 79) ازاین‌رو تلاش این است با نگاهی همه‌جانبه فرصت‌هایی که در انتظار ایران به‌عنوان یک‌طرف بحران وجود دارد را نیز با نگاهی به اهمیت و روند آغاز تا پایان آن‌که معاهده برجام منتهی شد را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم.

 

در قسمت اول بررسی موضوع هسته‌ای ایران از سال ۱۳۳۵ تاکنون در کتاب "سیاست و دفاع" آمده است:

 

-يکي از مزاياي انرژي هسته‌اي توليد برق است اما ده‌ها مزاياي ديگر در صنعت هسته‌اي وجود دارد که در هيچ‌يک از حامل‌هاي انرژي شناخته‌شده تاکنون وجود ندارد .

 

 انرژي هسته‌اي از آن نظر يک فناوري توسعۀ پايدار است که ازنظر ميزان توليد انرژي با انواع ديگر روش‌هاي توليد انرژي قابل‌رقابت است و سوخت آن تا قرن‌ها در دسترس خواهد بود؛ مصرف آن هيچ آلودگي واقعي ايجاد نمي‌کند؛ از سويي ديگر منابع باارزش سوخت‌هاي فسيلي را که به‌جز سوخت منبع اصلي توليد بسياري از کالاهاي صنعتي هستند را براي نسل‌هاي ديگر حفظ مي‌کند؛ هزينه‌هاي آن قابل‌رقابت و هم چنان در حال کاهش است.

 

 در کنار کشورهاي توسعه‌یافته، ايران نيز در اين دوران نيم‌نگاهي به فناوري هسته‌اي و توليد برق از آن داشت. مصرف سوخت‌هاي فسيلي در جهان، هرساله به‌طور چشمگيري افزایش‌یافته است.

 

از طرف دیگر اتمام پذیری و تجدید تا پذیری انرژی‌های فسیلی سبب شده ، کشورهاي جهان ، کشف و به‌کارگيري انرژي‌ها نو را از دهه‌هاي گذشته در دستور کار قرار خود قرار دهند. نيروگاه اتمي با توجه به ساير مزايايي که به‌جز تولید برق دارد، موردتوجه کشورهای جهان است.

 

 در حال حاضر سهم انرژي هسته‌اي در توليد برق جهان 16%، زغال‌سنگ 41%، گاز 19%، نفت 5% و انرژي‌هاي آبي و تجدید پذیر 19 درصد است.

 

کشور انگلستان که تا سال 1965 پيشرو در ساخت نيروگاه اتمي بود، پس‌ازآن تاريخ، ساخت نيروگاه اتمي در اين کشور کاهش يافت، اما برعکس در آمريکا به اوج خود رسيد.

 

کشور آمريکا که تا اواخر دهه 1960 تنها 17 نيروگاه اتمي داشت، در طول دهه‌هاي 1970و 1980 بيش از 90 نيروگاه اتمي ديگر ساخت.

 

هم‌اکنون فرانسه با داشتن سهم 75 درصدي برق هسته‌اي از کل توليد برق خود در صدر کشورهاي جهان قرار دارد. پس‌ازآن به ترتیب ليتواني (73 درصد)، بلژيک (57 درصد)، بلغارستان و اسلواکي (47 درصد) و سوئد (48.6 درصد) مي‌باشند. آمريکا نيز حدود 20 درصد از توليد برق خود را به برق هسته‌اي اختصاص داده است.

 

گرچه ساخت نيروگاه‌هاي هسته‌اي و توليد برق هسته‌اي در جهان از رشد انفجاري اواخر دهه 1960 تا اواسط 1980 برخوردار نيست، اما کشورهاي مختلف همچنان درصدد تأمين انرژي موردنیاز خود از طريق انرژي هسته‌اي مي‌باشند.

ادامه دارد.....

 

انتهای پیام/ن

دیدگاه شما

نقشه ماهواره ای اسدآباد
پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد