آخرین اخبار

5. خرداد 1398 - 13:34   |   کد مطلب: 32602
کلیاتی درباره سیاست(6)
فواید سیاست چیست؟
عضو هیأت علمی دانشگاه بوعلی سینا نوشت: در علم سیاست است که رشد و پرورش علمای علم سیاست رخ میدهد تا جهل را به دانائی تبدیل کنند.

به گزارش آوای سیدجمال، حسن رحیمی‌روشن عضو هیأت علمی دانشگاه بوعلی سینا در کانال تلگرامی خود در خصوص فایده علم سیاست؟ نوشت: بین علم سیاست و عمل سیاسی تفاوت وجود دارد،  لزوما مطالعه علم سیاست منجر به کار حرفه ای سیاسی  نمی شود.

 

پس چه فایده ای دارد؟ به صورت خلاصه میتوان گفت که در علم سیاست است که رشد و پرورش علمای علم سیاست رخ میدهد تا جهل را به دانائی تبدیل کنند.

 

عالم سیاست ذهن انسانها را به جایگاه تعیین کنندگی علم سیاست در زندگی معطوف می کند .

 

فایده دیگر قالب بندی و ساخت تئوری های سیاسی و ارائه آن به سیاستمداران است . همانند معمار عملی و معمار تجربی .برای ثبات و امنیت کشور و ایجاد عدالت  علم ودانایی لازم است  و مطالعه علم سیاست باعث پیشرفت علوم می شود و علم سیاست.توسط عالمان به پیش می رود

 

نکته دیگر نقشی است که سیاست در همه شئون زندگی مثل،اقتصاد ،خانواده وجامعه به طور کلی دارد.

 

دگرگونی ها ی اجتماعی حوزهای انسانی و با سیاست تعیین می شود . تکنولوژی محصول علم است و وظیفه عالم سیاست تطبیق سریع تغییرات جامعه بشری با علم سیاست است و برعکس                                                                                                                                                   به طور خلاصه اهمیت آموزش علم سیاست را  میتوان در قالب گزاره های زیر دسته بندی کرد.                                                         

 

سیاست بیش تر از گذشته در مفهوم کاربردی و قابل لمس بکار میرود نه صرفه پدیده ای فلسفی و اخلاقی . این نوع نگرش پیامد نوع نگاه پوزیتویستی به علوم انسانی است. از این رو سیاست در فضایی رقابت آمیز برای دست یابی به قدرت تعریف میشود پس امکانی بیشتر برای مطالعه  شیوه شکل گیری واجرای سیاست در کشور های مختلف فراهم میشود

 

دگر گونی های وسیع در عرصه سیاست اقتصاد وجامعه در سطح جهان. چیزی از آن به عنوان جهانی شدن نام میبرند.

 

جهانی شدن با شیشه ای کردن مرزها کنجکاوی بیشتری را نسبت به گذشته در مورد پدیده های سیاسی در چهارچوب مقایسه ای ایجاد کرده است/ جهانی شدم هم فرصت ایجاد کرده هم تهدید که یکی از آنها جنگ و رویارویی ایدئولوژی ها است. چنین فضایی مطالعه سیاست را برای همگان ضروری  کرده است.

 

به طور کلی سیاست عرصه رقابت و کشمکش برای برقراری نوعی تعادل و سازش برای آرمانهای آزادی و برابری است. و علم   سیاست  بررسی این کشمکش ها است.

ادامه‌ دارد....

انتهای پیام/ن

دیدگاه شما

نقشه ماهواره ای اسدآباد
پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد
بانک ملت
https://telegram.me/Avaseyedjamal