آخرین اخبار

22. اسفند 1396 - 13:00   |   کد مطلب: 32743
یادداشتی به بهانه چهارشنبه آخر سال/
سفربه انتهای شب با جوانان جویای حال!
چهارشنبه سوری یکی از مراسمهای قدیمی کشورمان است که در چند سال گذشته دچار تغییرات بنیادینی در خود شده است.

به گزارش آوای سیدجمال؛ سور در لغت به معنای جشن و شادیست اما چیزی که این سالها در شب چهارشنبه آخر سال میبینیم استرس توام با ناراحتی و تاسف اسـت.

 

ابتدا قرار بوده آتش این شب باعث زدودن بیماریها و گرفتاریها شود اما به مدد تغییر نسل ها این آتش و کاربرد آن اینک جای خود را به مواد منفجره و ایجاد نگرانی داده است.

 

علیرغم هشدارهای بی شمار متولیان امر و رسانه ها مبنی بر زیاده روی نکردن در این شب هرساله شاهد مجروح شدن تعداد زیادی از جوانان جویای حال هستیم.

 

افزایش هیجان این شب در سالهای گذشته باعث شده تا در برخی از محافل شاهد حضور دختران در کنار پسران باشیم که حتی در برخی از صحنه ها هیجان دختران نسبت به پسران بیشتر بوده است. ریشه اینکه چرا دختران از پسران هیجانی تر شده اند را در هیچ چیز نمیتوان جستجو کرد جز پیچیدگی آنان!

 

علاوه بر موضوع فوق ذکر این نکته نیز ضروریست که حفظ آیین و رسوم ایران باستان بخودی خود مایه ی غرور است اما نمیتوان چهارشنبه سوریهای فعلی را ادامه آیین نیاکان دانست.

 

این ترقه بازیها بیشتر از آنکه به آیین اجدادمان شبیه باشد به مراسمات دیگر شبیه است که باعث زیرسوال رفتن رسوم هم میشود.

 

کسانی که سنگ وطن پرستی به سینه میزنند و چهارشنبه سوری را با تمهیدات انفجاری وسیع برگزار میکنند به این سوال جواب بدهند که آیا راه شما راه ایرانیان آرامی است که این مراسم را پایه گذاری کرده اند؟

 

بحث دیگر این شب و مراسمش حضور گسترده نونهالان و نوجوانان در ترقه بازی است که ضروریست مورد توجه اولیاء آنان قرار گیرد چرا که اگر پدران و مادران قبل از وقوع حادثه به فکر توجیه کردن فرزند خود نباشند باید پس از حادثه فرزندنشان را علاوه بر توجیه، مراقبت و در نهایت تنبیه کنند. بس چقدر خوب است که علاج واقعه را قبل از وقوع انجام داد.

 

در پایان یادداشت گریزی هم به دنیای ادبیات میزنیم و یادی میکنیم از کتاب زیبای "سفربه انتهای شب" لویی فردینان سلین که شخصیت آن در انتهای شب خود را در یک انباری با اشخاص گوناگون روبرو دید اما مصدومین حادثه این شب با پرستاران و پرسنل درمانی روبرو خواهند شد!

انتهای پیام/ن

دیدگاه شما

نقشه ماهواره ای اسدآباد
پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد